1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΟΥΜΠΑΣ

Μάι 20164

Βιογραφικό Σημείωμα

Της Χορωδίας του 1ου Γυμνασίου Τούμπας

Η Παιδική χορωδία του 1ου Γυμνασίου Τούμπας αποτελείται από μαθητές του σχολείου και έχει ως κύριο μέλημά της τη διεκπεραίωση των γιορτών και των πολιτιστικών  εκδηλώσεων του σχολείου. Από το 2014 η χορωδία μπαίνει σε πολιτιστικό πρόγραμμα με θέμα «Οι Νότες του Σινεμά» και αποκτά μια εξωστρέφεια.

Το Δεκέμβριο του 2014 συμμετείχε σε εκδήλωση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης στην αίθουσα τελετών του Α.Π.Θ.  και στις 21/12/2014 παρουσιάστηκε με άλλες χορωδίες και  συμφωνική ορχήστρα στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης  με ρεπερτόριο αφιερωμένο στον ξένο κινηματογράφο. Η χορωδία συμμετείχε στο 1ο   &  2Ο  Συνέδριο του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης ,Μ. Ανδρόνικος,  «Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο», με θέμα «Η θρησκευτική παράδοση, ο τόπος μου και εγώ», που πραγματοποιήθηκε στο Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Στις 2/4/2015 συμμετείχε στη Διασχολική συνάντηση Χορωδιών που διοργάνωσε το Αρσάκειο Γυμνάσιο και Λύκειο Θεσσαλονίκης.  Στις 19/12/2015 και μέσα στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Αναδρομή στο βίο και στο συνθετικό έργο του Μίκη Θεοδωράκη για τα 90 χρόνια από τη γέννησή του. « Ποιος τη ζωή μου………….»  παρουσιάστηκε σε συναυλία που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής  Θεσσαλονίκης με τη συμφωνική ορχήστρα «Παναρμόνια» ερμηνεύοντας το μπαλέτο «Αλέξης Ζορμπάς».Ττην Παρασκευή 08 Απριλίου 2016 η χορωδία του σχολείου μας με την ορχήστρα, σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Θέρμης παρουσίασαν ένα πλούσιο πρόγραμμα με έργα ξένων και Ελλήνων συνθετών στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο Θεσσαλονίκης υπό την ενορχήστρωση της εκπαιδευτικού κ. Κατσούκα Βασιλικής. Η μουσική αυτή εκδήλωση είχε τον τίτλο:  «Ένα μουσικό ταξίδι στο χρόνο».

Επιπλέον με την παρουσία της στο 34ο Διεθνές Φεστιβάλ Καρδίτσας διακρίθηκε αποσπώντας  επαίνους από τα μέλη της οργανωτικής επιτροπής και προώθηση σε Φεστιβάλ του εξωτερικού.

Στις 22 Απριλίου 2016 η χορωδία συμμετείχε στη 2η Χορωδιακή Συνάντηση   που διοργάνωσε το Αρσάκειο Γυμνάσιο/Λύκειο Θεσσαλονίκης.

Η χορωδία χαίρει της συνεχούς αρωγής της Διευθύντριας του σχολείου, κ. Κολάτου Ελευθερίας.

Τη διεύθυνση της χορωδίας έχει η κα Βασιλική Κατσούκα, μουσικός του σχολείου μας από το 2014.

ΤΟΥΜΠΑ

από κάτω από: Σημειώματα παρουσίασης χορωδιών, ΧΟΡΩΔΙΑ 1ου ΓΥΜΝ. ΤΟΥΜΠΑΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΟΥΜΠΑΣ