ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ “ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΔΕΛΑΣΑΛ”

Μάι 20164

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΧΟΡΩΔΙΑΣ

ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ «ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΔΕΛΑΣΑΛ»

Η  χορωδία  του ιδιωτικού σχολείου « ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΔΕΛΑΣΑΛ» , εντάσσεται μέσα  στις δραστηριότητες  του  πολιτιστικού  εργαστηρίου  τέχνης  του σχολείου, το οποίο υπάρχει και λειτουργεί στη Θεσσαλονίκη ανελλιπώς από το 1888.

Η  χορωδία  έχει  δώσει  συναυλίες σε  συναντήσεις  χορωδιών  και  φεστιβάλ, όπου  έχει  αποσπάσει  δύο  φορές       Α΄  βραβείο : στο Β΄ φεστιβάλ  Κηφισιάς και στο  ΣΤ΄ φεστιβάλ  της  Χ.Ο.Ν. Παλαιού Φαλήρου .

Συμμετέχει  τακτικά  σε  εκδηλώσεις  φιλανθρωπικού  χαρακτήρα και  έχει  παρουσιαστεί  σε  εκπομπές  στο  ραδιόφωνο  και  την  τηλεόραση .

Έχει ηχογραφήσει  δύο  CD τραγουδιών , ένα με  τη  συμμετοχή   και  άλλων  χορωδιών  ευρωπαϊκών  σχολείων  σε  πρόγραμμα   COMENIUS και ένα ακόμη στα πλαίσια μιας κοινής δράσης 12 μαθητριών του κολεγίου με αντίστοιχους του αδελφού σχολείου St. Paul του Πειραιά, με θέμα τον εθελοντισμό.

Επίσης  έχει  συνεργαστεί  σε  συναυλίες  στην αίθουσα  Τελετών  του  Α.Π.Θ. , στο Palais des Sports και στο  Μέγαρο  Μουσικής  Θεσσαλονίκης με  τους  συνθέτες:

Μίκη Θεοδωράκη , Σταύρο  Ξαρχάκο , Σταύρο  Κουγιουμτζή , Νότη  Μαυρουδή  και  τους  τραγουδιστές  Μαρία  Φαραντούρη  και Πέτρο  Γαϊτάνο .

Από  το  1985  ως  σήμερα  τη  χορωδία διευθύνει  ο  καθηγητής  μουσικής Θανάσης  Χατζηγιάννης .

Χορωδία ιδιωτικού σχολείου Ιεράς μονής ΔΕΛΑΣΑΛ

από κάτω από: ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΝΗΣ"ΔΕΛΑΣΑΛ", Σημειώματα παρουσίασης χορωδιών| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ “ΙΕΡΑΣ ΜΟΝΗΣ ΔΕΛΑΣΑΛ”