5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ “5ο ΙΣΤΟΡΙΚΟ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

«Ε’ ΙΣΤΟΡΙΚΟ»

5ο ΛΥΚΕΙΟ

Σύντομο Ιστορικό

Το 5ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης, «Ε’ Ιστορικό», συγκαταλέγεται ανάμεσα στα πιο ιστορικά σχολεία της πόλης. Ιδρύθηκε το 1936  με έδρα τη «Βίλα Καπατζή» (νυν ΜΙΕΤ). Τη δεκαετία του 1960 το σχολείο, λόγω της φήμης του, αντλεί μαθητές από όλη την ανατολική Θεσσαλονίκη και μεταστεγάζεται στο διατηρητέο κτίριο της «Γαλλικής Αποστολής» της οδού Κριεζώτου.

Από το σχολείο έχουν αποφοιτήσει προσωπικότητες που κόσμησαν την πολιτική, επιστημονική, αλλά και καλλιτεχνική ζωή της πόλης. Ο Γιώργος Χατζηνάσιος, ο Διονύσης Σαββόπουλος, ο Μανώλης Φάμελλος, η Εύη Σιαμαντά, αλλά και δάσκαλοι ωδείων, όπως ο Δημήτρης Αθανασιάδης, και καταξιωμένα μέλη των ορχηστρών της Θεσσαλονίκης, έχουν περάσει από τα θρανία του.

Τα Μουσικά Σύνολα του «Ε’ Ιστορικού» είναι ολιγομελή. Δημιουργούνται και ανανεώνονται κάθε σχολικό έτος με κύρια αποστολή τους την πλαισίωση των εορταστικών και επετειακών εκδηλώσεων, αλλά και των θεατρικών παραστάσεων του σχολείου. Φέτος παρουσίασαν στην Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας τη μουσική παράσταση «τραγουδώντας στο θέατρο και τον κινηματογράφο», με πολύ γνωστές ελληνικές και ξένες μελωδίες και τραγούδια.

images (37)

από κάτω από: 5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ "5ο ΙΣΤΟΡΙΚΟ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Σημειώματα παρουσίασης χορωδιών| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 5ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ “5ο ΙΣΤΟΡΙΚΟ” ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ