Θέατρο Σκιών

Σήμερα οι  μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με μια  σπάνια, πολυτελή έκδοση της πρώην Αγροτικής Τράπεζας της Ελλάδας για το Θέατρο Σκιών. Το υπέροχο αυτό αλλά και τεράστιο σε μέγεθος βιβλίο έφερε σήμερα στο σχολείο μας ο εκπαιδευτικός της Θεατρικής Αγωγής, κος Κωνσταντίνος Γιαννόπουλος. Ο θεατρολόγος μας λοιπόν,  τους μίλησε για την καταγωγή του Θεάτρου Σκιών, τις εικαστικές και φιλοσοφικές πτυχές της σκιάς, και βέβαια για το ταξίδι του από τη μακρινή Κίνα ως την Ελλάδα. Έπειτα, ξεφύλλισαν το μεγάλο αυτό βιβλίο προς μεγάλη έκπληξη των μαθητών τόσο για την ποιότητα των εικόνων όσο και τις διαστάσεις κάθε φιγούρας που πλησιάζουν τέλεια τις πραγματικές. Σκοπός του διαφορετικού αυτού μαθήματος ήταν: ο εμπλουτισμός των γνώσεών τους για μια μορφή θεάτρου που τόσο αγαπούν.