ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Στα πλαίσια της συνεργασίας του σχολείου μας με τις υπηρεσίες Υγείας του νομού μας, τη Δευτέρα 19 Οκτωβρίου επισκέφθηκε το σχολείο μας η κα Ξυπόλιτου Μαρία που εργάζεται ως επισκέπτρια υγείας στην 2η ΤΟΜΥ Καλαμάτας και συνεργάστηκε με τους εκπαιδευτικούς και τη νοσηλεύτρια του σχολείου μας παρουσιάζοντας πρόγραμμα με το οποίο οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για το σωστό τρόπο χρήσης της μάσκας καθώς και τον ορθό τρόπο πλυσίματος των χεριών. Το πρόγραμμα εκπονείται από το Υπουργείο Υγείας και απευθύνεται σε μαθητές.

Το θέμα του είναι : ” Διενέργεια δράσεων ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο Αγωγής υγείας στην σχολική κοινότητα-σχολικές μονάδες σχετικά με τη λήψη μέτρων πρόληψης για τη διαχείριση του κορωνοϊου “.