Σχολικό αφιέρωμα στην 28η Οκτωβρίου 1940

Ένα όμορφο αφιέρωμα στην επέτειο του ΟΧΙ μας παρουσίασαν οι μαθητές της Γ΄τάξης και της Στ΄τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κας Ανδριάνας και του δασκάλου της μουσικής κου Δημήτρη Σαρρή.

Μαζευτήκαμε λοιπόν Παρασκευή πρωί στο σχολείο μας όπως κάθε μέρα αλλά με ξεχωριστή διάθεση.  Η μέρα αφιερώθηκε στους ήρωες προγόνους μας που χωρίς δισταγμό βροντοφώναξαν ΟΧΙ στους ιμπεριαλιστές φασίστες του ΄40 .

Η κα Ανδριάνα Αδαμοπούλου διάβασε τον πανηγυρικό λόγο της μέρας και εξήγησε σε όλους τα γεγονότα και τα ιδιαίτερα μηνύματα αυτού του ΟΧΙ. Στη συνέχεια οι μαθητές της Γ΄τάξης απήγγειλαν ποιήματα , τραγούδησαν και διάβασαν αποσπάσματα από το ημερολόγιο της Άννα Φρανκ. Οι μαθητές συγκίνησαν όλους εμάς τους παρευρισκόμενους εκπαιδευτικούς και γονείς και καταχειροκροτήθηκαν.

Η διευθύντρια ευχαρίστησε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη συμβολή τους στη μέρα αυτή και ευχήθηκε σε όλους να έχουν Χρόνια πολλά και Ειρηνικά.