Οι μαθητές ενάντια στο ρατσισμό

Πρόγραμμα ενάντια στη Βία και στο ρατσισμό παρουσίασαν σήμερα οι μαθητές της Ε΄και της Σ τ΄ τάξης στους υπόλοιπους μαθητές και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Μας παρουσίασαν τη ζωή και τη δράση του Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ σε θέματα ενάντια στο ρατσισμό και τη βία από άνθρωπο σε άνθρωπο. Σε ένα μεγάλο πίνακα αναφοράς έγραψαν μια από τις πολλές σοφές κουβέντες του . Η δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την 6η Μαρτίου ως μέρα ενάντια στον εκφοβισμό.

Μερικά από τα αποφθέγματά του

Έχω αποφασίσει να επιμένω στην αγάπη.

Το μίσος είναι ένα πολύ μεγάλο βάρος για να σηκώνει κανείς.

Αγάπη: η μοναδική δύναμη, που έχει την ικανότητα να κάνει τον εχθρό φίλο.

Περιμένω την μέρα που οι άνθρωποι δεν θα κρίνονται από το χρώμα του δέρματός τους, αλλά από το περιεχόμενο του χαρακτήρα τους.

Η ελευθερία ποτέ δεν χαρίζεται από τον καταπιεστή . Πρέπει να απαιτηθεί από τον καταπιεσμένο.

Η γενιά μας, θα πρέπει να απολογηθεί όχι τόσο για τις σκληρές και άδικες πράξεις των κακών ανθρώπων, όσο για την απαράδεκτη σιωπή των καλών ανθρώπων

Πίστη είναι να ξεκινάς ανεβαίνοντας το πρώτο σκαλοπάτι, χωρίς να βλέπεις ολόκληρη τη σκάλα.

Η ζωή μας αρχίζει να τελειώνει όταν σιωπάμε για πράγματα που έχουν σημασία.

Αν ένας άνθρωπος δεν έχει βρει κάτι για το οποίο θα πέθαινε, δεν αξίζει να ζει.

Τα Μέσα που χρησιμοποιούμε πρέπει να είναι τόσο καθαρά και άγια όσο  και ο σκοπός που επιδιώκουμε.

Στο τέλος δεν θα θυμόμαστε τα λόγια των εχθρών μας, αλλά τη σιωπή των φίλων μας.

Ποιο τραγικό από την  καταπίεση και σκληρότητα κακών ανθρώπων είναι η αδιαμαρτύρητη σιωπή των καλών ανθρώπων για το κακό που γίνεται.

Ο παλιός νόμος ‘οφθαλμός αντί οφθαλμού‘ τους αφήνει όλους τυφλούς.

Είναι πάντα σωστό να κάνει κανείς αυτό που είναι σωστό.

Πάντα είναι ο κατάλληλος χρόνος για να κάνεις αυτό που είναι σωστό.