ΑΡΧΕΛΩΝ και ΚΑΡΕΤΑ ΚΑΡΕΤΑ

Μια όμορφη εμπειρία είχαμε όλοι μας σήμερα , δασκάλες, μαθητές και γονείς του σχολείου μας στην περιοχή Αη Γιαννάκης όπου ως γνωστό δραστηριοποιείται ο σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ

Ξεκινήσαμε πρωί πρωί από το σχολείο μας και κατευθυνθήκαμε αρχικά στην όμορφη παραλία της Ελαίας με το φημισμένο πευκοδάσος. Εκεί μικροί και μεγάλοι παίξαμε , σχεδιάσαμε στην άμμο, μαζέψαμε θαλασσόξυλα

για τις κατασκεύες μας και όταν ήρθε η ώρα πήραμε το δρόμο για την περιοχή ΑΗ ΓΙαννάκης. Οι εθελοντές του συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ, Έλληνες και ξένοι, μας μετέφεραν τις γνώσεις τους και τις εμπειρίες τους για τη θαλάσσια χελώνα Καρέτα Καρέτα. Το πρόγραμμα περιελάμβανε στατική παρουσίασης των δράσεων του Συλλόγου με προβολή , κατασκευές και επίσκεψη στην παραλία και μελέτη δίπλα στις φωλιές των χελώνων. Στη συνέχεια φάγαμε στην παραδοσιακή ταβέρνα του κυρ Γιάννη κάτω από τις κληματαριές και επιστρέψαμε αργά το απόγευμα  έχοντας μάθει, μικροί και μεγάλοι , πολλά νέα πράγματα σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος και την διατήρηση του είδους αυτής της χελώνας. Η δραστηριότητα έλαβε χώρα στα πλαίσια των περιβαλλοντικών δράσεων του σχολείου μας και με αφορμή την 5η Ιουνίου-ημέρα αφιερωμένη στην προστασία του περιβάλλοντος.