ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ

Η αυτοεκτίμηση είναι η αίσθηση που έχουμε για την προσωπική μας αξία. Είναι ο βαθμός στον οποίο μας αρέσει ο εαυτός μας και τον εκτιμούμε.

Χαμηλή αυτοεκτίμηση μπορεί να σημαίνει συνεχή αυτο-αμφισβήτηση και αυτοκριτική, κοινωνικό άγχος και απομόνωση, καταπιεσμένο θυμό, μοναξιά, ίσως και ντροπή.

Η αυτοεκτίμησή μας διαμορφώνεται κατά την παιδική μας ηλικία και επηρεάζεται από συγκεκριμένες εμπειρίες.

Συχνά, ακούμε και διαβάζουμε πως όλοι οι άνθρωποι, για να νιώθουμε καλά, είναι σημαντικό να διαθέτουμε καλή αυτοεκτίμηση. Τι είναι, όμως, η αυτοπεποιθηση και πως δημιουργείται;

Σε μία προσπάθεια να τονωθεί η αυτοεκτίμηση των μαθητών μας είχαμε την ευκαιρία να φιλοξενήσουμε την κα Βλαχοπουλιώτη Φωτεινή, εκπρόσωπο του ΚΕΠΕΨΥ Μεσσηνίας και να συνεργαστούμε μαζί με τους μαθητές της Στ΄τάξης του σχολείου μας συζητώντας γύρω από το θέμα αυτό.