Θεματική ενότητα: Διατροφή, Υποενότητα: Το ψωμί

.jpg   Στα πλαίσια των εργαστηρίων Δεξιοτήτων για την ενότητα της Διατροφής, σήμερα 9/11/2021 η μεσημεριανή ομάδα του ολοήμερου συμμετείχε στη βιωματική δραστηριότητα παρασκευής ψωμιού. Με τρόπο διασκεδαστικό οι μαθητές ενεπλάκησαν σε διαδικασίες ζυγίσματος ποσοτήτων (μαθηματικά)  και ανακάτεψαν, ζύμωσαν, έπλασαν τα ψωμάκια τους.

ΒΟΛΟΙ

.jpg

Γιώργο Αντ. ευχαριστούμε πολύ που ήσουν ο γραμματέας και έγραψες για όλους τη συνταγή.

.jpg          .jpgΜΕ ΣΥΝΤΑΓΗ

Τα παιδιά αγαπούν τέτοιες δραστηριότητες και θα μπορούσατε και στο σπίτι να τους δίνετε ευκαιρίες να φτιάξετε μαζί ψωμί, ένα κέικ, κουλουράκια κλπ. Να ζυγίζετε μαζί, να σημειώνουν τα υλικά, να μετρούν, να σας βοηθούν σε κάθε στάδιο της παρασκευής και τέλος να δημιουργείτε με τις ζύμες υποβοηθώντας έτσι την λεπτή τους κινητικότητα και την ενδυνάμωση των μυών του χεριού που κρίνονται δεξιότητες απαραίτητες για να ανταποκριθεί επιτυχώς ένας μαθητής στη γραφή.