Καλό ξέγνοιαστο καλοκαίρι!!…Ραντεβού το Σεπτέμβρη!!

19ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας

Οι δασκάλες σας ,σας ευχόμαστε να είστε γερά και να έχετε Καλή πρόοδο !!!Μελλοντικά μας πρωτάκια θα μας λείψετε πολύ…

Αγαπητοί γονείς,  κι αυτή η  σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της! Μια χρονιά διαφορετική, γεμάτη  γεγονότα που σημάδεψαν ολόκληρο τον πλανήτη. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να αναπτύξουμε όπως είχαμε προγραμματίσει τις δράσεις μας. Οι εκπαιδευτικοί κληθήκαμε ,με τα μέσα και τις γνώσεις που διέθετε καθένας από εμάς, να χειριστούμε νέα υλικά και τρόπους. Ήρθαμε σε επαφή με τους μικρούς μαθητές μέσα από το ιστολόγιο του σχολείου μας,  μέσω email και με τηλεφωνική επικοινωνία. Η διαπίστωση και το συμπέρασμα όλων μας ήταν κοινά. Η σχολική τάξη ήταν και θα παραμείνει  η κυψέλη της εργασίας, της γνώσης , της επαφής. Και δεν μπορεί να αντικατασταθεί . Τα τεχνολογικά μέσα θα είναι πολύτιμοι βοηθοί της εκπαιδευτικής διαδικασίας ,μα δεν μπορούν να την υποκαταστήσουν. Οι καλημέρες , οι αγκαλιές, οι γλυκές φωνές , τα χαμογελαστά ματάκια,ακόμη και τα δάκρυα είναι  καλύτερα όταν είμαστε κοντά.

Καλή πρόοδο στα παιδιά μας που θα πάνε  στο δημοτικό και καλώς να γυρίσουν πάλι τα μικρά μας πιο ώριμα και με όρεξη!!

Καλό καλοκαίρι και καλή αντάμωση το φθινόπωρο με τις καλύτερες συνθήκες!