Προβολή εκπαιδευτικών προγραμμάτων διαδραστικού κινηματογράφου

Αγαπητοί γονείς,

Στις 14 Μαρτίου 2019  θα γίνουν προβολές εκπαιδευτικών προγραμμάτων διαδραστικού κινηματογράφου από τον Εκπαιδευτικό Οργανισμό Φωτόγραμμα στο χώρο του σχολείου. Ο διαδραστικός κινηματογράφος είναι μια καινοτόμος εκπαιδευτική δράση, εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας, που εντάσσεται στα πλαίσια της ψυχαγωγικής εκπαίδευσης και των εφαρμογών της τεχνολογίας και της τέχνης στην εκπαίδευση την οποία επέλεξε ο σύλλογος διδασκόντων με την έγκριση του  διευθυντή  του σχολείου. Οι εκπαιδευτικές προβολές διαδραστικού κινηματογράφου  από το Φωτόγραμμα υλοποιούνται  με μεγάλη επιτυχία  τα τελευταία χρόνια σε σχολεία της Ελλάδας και του εξωτερικού. Οι μαθητές εφοδιάζονται με ασύρματα τηλεχειριστήρια και μέσω ειδικού προγράμματος συμμετέχουν διαδραστικά  επιλέγοντας την ενότητα που θα παρακολουθήσουν κάθε φορά.Επίσης με τα τηλεχειριστήρια συμμετέχουν σε ψυχαγωγικό παιγνίδι γνώσεων. Το κόστος συμμετοχής είναι  2  ευρώ, τιμή που εξασφαλίσαμε με την σύμφωνη γνώμη των υπευθύνων των προγραμμάτων για να είναι εφικτή η συμμετοχή όλων των παιδιών σε αυτή την εκπαιδευτική δράση. Είναι σημαντικό να μπορούμε να έχουμε τη δυνατότητα υλοποίησης στο σχολείο μας  σύγχρονων και  διαθεματικών εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Για περαιτέρω ενημέρωση σχετικά με τη δράση και τα προγράμματα του Εκπαιδευτικού Οργανισμού Φωτόγραμμα μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.fotograma.

Ο Δ/ντής