28η Οκτωβρίου

Ζαβέρδα Πηγή (τρομπέτα)

Τράκας Παναγιώτης (τρομπέτα)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

1. Ανάγνωση Πρακτικού γα τον ορισμό σημαιοφόρων και παραστατών.
  2. Προσφώνηση και παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Δεμιράλη Κωνσταντίνο.
  3. Τη Υπερμάχω.
  4. 28η Οκτωβρίου 1940. Ακούγεται το πρώτο πολεμικό ανακοινωθέν.
  5. «Οκτώβρης 1940», ποίημα του Γ. Ρίτσου. Απαγγέλλει ο μαθητής της  Γ΄τάξης  Προδρομίτης Διονύσης.
  6. «Στην Ελληνική Σημαία», ποίημα του Γεωργίου Σημηριώτη. Απαγγέλλει ο μαθητής της Γ΄ τάξης Ποριτσάνος Σπύρος.
  7. «Στους ήρωες της Πίνδου», τραγούδ ι από τη χορωδία.
  8. «Οι γυναίκες της Πίνδου», ποίημα της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρέλη. Διαβάζει η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Ζαβέρδα Πηγή.
  9. «Η πορεία προς το μέτωπο», απόσπασμα από το «Αξιον Εστί» του Οδυσσέα Ελύτη.  Προβολή βίντεο.
  10. «Ενας στρατιώτης μουρμουρίζει στο Αλβανικό μέτωπο», ποίημα του Ν. Βρεττάκου. Απαγγέλλει η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Παπακωστοπούλου  Βασιλική.
  11. «Άσμα ΣΤ΄: Από το Άσμα ηρωικό και Πένθιμο για τον χαμένο Ανθυπολοχαγό της Αλβανίας του Οδ. Ελύτη. Απαγγέλλει η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Αθανασοπούλου Αναστασία.
  12. «Ο έφεδρος ανθυπολοχαγός», τραγούδι από την χορωδία.
  13. «Η Αντίσταση», ποίημα του Άγγελου Σικελιανού. Απαγγέλλει ο μαθητής της Γ τάξης Δικαίος  Κωνσταντίνος.
  14. «Ελεγείο στον τάφο ενός μικρού αγωνιστή, ποίημα του Νικηφόρου Βρεττάκου. Απαγγέλλει ο μαθητής της Γ΄ τάξης Νικολόπουλος Αλέξανδρος.
  15. «Το ακορντεόν», τραγούδι από την χορωδία.
  16. «Ασμα ΙΔ΄ Ηρωικό και Πένθιμο του Οδ. Ελύτη. Απαγγέλλει η μαθήτρια της Γ΄ τάξης Αντωνοπούλου Δέσποινα.
  17. Προβολή βίντεο
  18. «Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος», ποίημα του Τ. Λειβαδίτη. Απαγγέλλει ο μαθητής της Γ΄ τάξης Τράκας Παναγιώτης.
  19. Απονομή Αριστείων και Bραβείων
  20. Εθνικός Ύμνος.