Οδηγίες για το ολοήμερο πρόγραμμα

Ολοήμερο σχολείο 696x448 1

ΟΔΗΓΙΕΣ – ΚΑΝΟΝΕΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ  ΤΟΥ 16ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ

Αγαπητοί γονείς

Για την εύρυθμη λειτουργία του θεωρείται σημαντική η τήρηση των παρακάτω κανόνων :

• Το ωράριο του ολοήμερου σχολείου ξεκινά στις 13:20 και τελειώνει στις 15:50. Παρακαλείστε να τηρείτε τις ώρες αποχώρησης των παιδιών και να τα παραλαμβάνετε έγκαιρα. Σε περίπτωση αλλαγής της ώρας αποχώρησης ή απουσίας του μαθητή /μαθήτριας , να ενημερώνετε τον Διευθυντή του σχολείου.
  • Οι εξώπορτες του σχολείου για λόγους ασφαλείας, παραμένουν κλειστές.

ΣΙΤΙΣΗ

• Η ώρα της σίτισης – χαλάρωσης είναι πάντα 13:20 – 14:00 . Σε ότι αφορά την σίτιση ,το γεύμα των μαθητών/τριών παρασκευάζεται στο σπίτι από τους γονείς/κηδεμόνες τους. Οι εκπαιδευτικοί στο ολοήμερο πρόγραμμα την ώρα της σίτισης βοηθούν και καθοδηγούν τους μαθητές/τριες  με στόχο την απόκτηση δεξιοτήτων που αφορούν στη διαδικασία του γεύματος καθώς και γενικότερα δεξιοτήτων αυτοεξυπηρέτησης.
  • Κάθε παιδί για λόγους υγιεινής πρέπει να έχει μαζί του ένα τσαντάκι που θα περιέχει: μια πετσέτα (καλό είναι να την αλλάζετε κάθε μέρα) που θα χρησιμοποιείται ως σουπλά, το φαγητό του , ένα μπουκαλάκι νερό ή παγούρι, κουτάλι ή πιρούνι, χαρτομάντιλα , μωρομάντιλα. Γράψτε με ανεξίτηλο μαρκαδόρο πάνω στο σκεύος του φαγητού (στο καπάκι και στο πλάι) αλλά και στην τσάντα, το όνομα του παιδιού.
  • Ο μαθητής / μαθήτρια τοποθετεί κατά την άφιξή του στο σχολείο το πρωί , το σκεύος του φαγητού στο ψυγείο.
  • Πλένετε συχνά την τσάντα μεταφοράς του φαγητού.

ΜΕΛΕΤΗ – ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ

Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η ενασχόληση θα υπάρχει κυρίως με τα μαθήματα της Γλώσσας και των Μαθηματικών.

Τα θεωρητικά μαθήματα θα πρέπει να εξετάζονται στο σπίτι. Συνιστάται επίσης και η επανάληψη όσων έχουν γίνει στο ολοήμερο για την καλύτερη κατανόησή τους.

ΓΕΝΙΚΑ

Τα γεύματα των παιδιών θα συμπεριλαμβάνουν μαγειρεμένο φαγητό ή κρύο σάντουιτς από το σπίτι. Τόσο οι γονείς όσο και τα παιδιά θα πρέπει να επιλέγουν να φέρνουν από το σπίτι τρόφιμα υγιεινά και φρεσκομαγειρεμένα .

ΜΙΚΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑΚΙΑ ΜΑΣ

Το φαγητό στο ολοήμερο είναι συνώνυμο της αυτονομίας. Αν το παιδί σας πηγαίνει στην πρώτη τάξη καλό είναι να φροντίσετε ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην πρόκληση . Τα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν έχουν τόσο ανεπτυγμένες κινητικές δεξιότητες. Γι αυτό θα πρέπει να φροντίσετε:

• Να μπορεί να ανοίξει και να κλείσει μόνο του το δοχείο του φαγητού (κάντε πρόβες στο σπίτι).
  • Να χειρίζεται μόνο του το παγουρίνο του. Πολλοί γονείς προτιμούν τα μικρά μπουκαλάκια εμφιαλωμένου νερού.
  • Το κρέας να είναι κομμένο σε μπουκιές αφού απαγορεύεται η χρήση μαχαιριού.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ

13:15 – 13:20 5’ Μετάβαση μαθητών στις αίθουσες Ολοήμερου Προγράμματος
13:20 – 14:00 40’ Γεύμα-Διατροφική Αγωγή
14:00 – 14:10 10΄ Διάλειμμα
14:10 – 14:55 45’ 1η ώρα  Μελέτη- Προετοιμασία
14:55-15:05 10΄ Διάλειμμα
15:05-15:50 45΄ 2η ώρα Μελέτη- Προετοιμασία
15:50   Αποχώρηση μαθητών/τριών

Η τήρηση των παραπάνω κανόνων λειτουργίας απ’όλους, δε συμβάλλει απλά στην εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, αποδεικνύει εμπράκτως και στα παιδιά , το σεβασμό στο σχολείο συνολικά.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Υπεύθυνη δασκάλα Ολοήμερου Τμήματος, Κα. Παναγιωτίδου Παρασκευή