Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023

Screenshot 8

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης συνδέθηκαν με τηλεδιάσκεψη στο πρόγραμμα για μαθητές Δημοτικού. Για μία ώρα είχαν την ευκαιρία να συνδεθούν με εκατοντάδες σχολεία ανά την Ελλάδα , να ενημερωθούν αλλά και να προβληματιστούν πάνω σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο. Το φετινό θέμα που προβλήθηκε αφορούσε την παραπληροφόρηση αλλά και ποιο συγκεκριμένα πως μπορούμε να διακρίνουμε την είδηση από το άρθρο γνώμης. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους. Η παρουσίαση έκλεισε με ένα βιντεάκι που σας παραθέτουμε παρακάτω.