Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα eTwinning

Η Στ΄τάξη του σχολείου μας συμμετέχει φέτος σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning  με τίτλο ” eTwinning schools celebrate Together “. Το πρόγραμμα αυτό θα διαρκέσει από το Νοέμβριο του 2022 και θα τελειώσει το Μάιο του 2023. Μέσα από το πρόγραμμα αυτό οι μαθητές της Στ΄ τάξης θα γνωρίσουν αλλά και θα συνεργαστούν με μαθητές από 4 χώρες Ιταλία, Ρουμανία, Πολωνία και από άλλα σχολεία της Ελλάδας και συγκεκριμένα με το Εράσμιο Γυμνάσιο Ξάνθης, το 5ο Γυμνάσιο Ξάνθης και το Γυμνάσιο Τοξοτών Ξάνθης. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές θα ασχοληθούν με τη δημιουργία χριστουγεννιάτικης κάρτας. Θα στείλουμε τις κάρτες στους αντίστοιχους μαθητές του εξωτερικού και εσωτερικού και οι μαθητές μας θα γράψουν τις ευχές τους στα αγγλικά και ελληνικά. Ξεκινήσαμε με τη δημιουργία avatar και την ανάρτησή τους σε padlet. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε λογότυπο και θα ψηφίσουμε ανάμεσα στα λογότυπα και των άλλων σχολείων ποιο θα είναι το λογότυπο του προγράμματος.   Το επόμενο διάστημα θα παρουσιάσουμε τα ήθη και έθιμα των Χριστουγέννων στην Ελλάδα αλλά και μέσα από την πλατφόρμα θα μάθουμε ποια είναι τα ήθη και έθιμα και των άλλων χωρών.Το ταξίδι μας στην Ευρώπη τώρα ξεκινά!

Screenshot 7  Screenshot 1 Screenshot 4  Screenshot 6  eTwinning Schools Celebrate Together  Το λογότυπό μας.