Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα eTwinning

Το σχολείο μας συμμετείχε σε ένα Ευρωπαϊκό Etwinning Πρόγραμμα με θέμα :

«Easter Recipes Around the world.»

Εμπνευστής αυτής της ιδέας, ήταν η εκπαιδευτικός katerina Rodriguez από την περιοχή Los Silos,Canary Islands,Spain.

Σχετικά με το έργο  etwinning:

Το Easter Recipes Around the World είναι ένα έργο για να μοιραστούμε και να μάθουμε για διαφορετικούς πολιτισμούς και παραδόσεις.
Θα αποτελείται από τη μεταφόρτωση σε ένα Padlet μιας τυπικής συνταγής για την περίοδο του Πάσχα στη χώρα, την πόλη μας κ.λπ.
Μπορεί να είναι με ένα βίντεο, ένα κείμενο, μια εικόνα…
Οι μαθητές μπορούν να σχολιάσουν κάθε συνταγή και ακόμη και να δοκιμάσουν τις συνταγές στο σπίτι!

Στόχοι του έργου:

Να μάθουμε πολιτιστικές πτυχές διαφορετικών χωρών.
Να διευρύνουμε το μυαλό του μαθητή μας.
Να δημιουργήσουμε δεσμούς μεταξύ των χωρών κατανοώντας τόσο τις ομοιότητες όσο και τις διαφορές που μας εμπλουτίζουν.

Διαδικασία της εργασίας:

Η δράση αυτή θα πραγματοποιηθεί την περίοδο του Πάσχα.
Από τις 4 Απριλίου έως τις 18 Απριλίου οι μαθητές θα ανεβάσουν τις συνταγές στο Padlet.
Από τη 18η έως την 30η οι μαθητές θα δοκιμάσουν τις συνταγές και θα σχολιάσουν γι’ αυτές.

Εδώ μπορείτε να δείτε το padlet που έχει δημιουργηθεί ,προκειμένου τα παιδιά με τις οικογένειές τους να δοκιμάσουν ,να εξασκήσουν αυτές τις συνταγές και να καλλιεργήσουν τον σεβασμό μεταξύ άλλων χωρών στην Κοινότητά μας.

Στο πρόγραμμα αυτό συμμετείχαν πολλές Ευρωπαϊκές χώρες όπως η Ισπανία, Πολωνία , Ιταλία , Ρουμανία , Μάλτα , Λετονία, Γερμανία, Αρμενία, Μολδαβία, Πορτογαλία, Βοσνία -Ερζεγοβίνη  όπου θα αναρτούσαν μία παραδοσιακή  πασχαλινή συνταγή στο παρακάτω padlet ( ψηφιακό τοίχο).

Ο ψηφιακός τοίχος με τη συμμετοχή όλων των κρατών

Made with Padlet

Πατώντας πάνω στο χάρτη μπορείτε να δείτε την ανάρτηση του σχολείου μας.

Πατώντας επίσης σε διάφορες χώρες μπορείτε να δείτε παραδοσιακές συνταγές άλλων κρατών.

Συγχαρητήρια στα παιδιά που ήταν αρωγοί αυτής της προσπάθειας!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Παναγιωτίδου Παρασκευή