4 Οκτωβρίου- Παγκόσμια Ημέρα των ζώων

Σημαντική ημέρα η σημερινή.  Παγκόσμια ημέρα των ζώων… Των μικρών τετράποδων φίλων μας, όλων των ζώων του πλανήτη. Αυτών των υπέροχων όντων που καθημερινά διδάσκουν αγάπη , ανιδιοτέλεια , φιλία. Που ζουν σε μια οικογένεια ή αδέσποτα στους δρόμους. Που εκτρέφονται για να ζει ο άνθρωπος ή που συμπληρώνουν την χλωρίδα της γης. Μια ημέρα που σηματοδοτεί την ανάγκη ευαισθητοποίησης και ανάληψης δράσεων για την προάσπιση και προστασία των δικαιωμάτων των ζώων.

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα των ζώων στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις για την ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σχετικά με τα δικαιώματα των ζώων.

Τα παιδιά ζωγράφισαν, έκαναν σελιδοδείκτες, είδαν παρουσιάσεις και έγραψαν εκθέσεις για το αγαπημένο τους ζωάκι. Ας δούμε παρακάτω τις δημιουργίες τους.

Ψηφιακό βιβλιαράκι

Ψηφιακή εφαρμογή wordart δημιουργία μαθητών στη αίθουσα πληροφορικής.