eTwinning project

eTwinning project 2016-2017

Φέτος, μαθητές της Ε1 τάξης ξεκίνησαν ένα καινούριο εκπαιδευτικό πρόγραμμα eTwinning, σε συνεργασία με μαθητές της Πολωνίας, Ουκρανίας, Τουρκίας και του Ηνωμένου Βασιλείου. Τίτλος του προγράμματος:

‘Yes, I Can!  Motivation in the Classroom’, δηλαδή: «Ναι, μπορώ! Κίνητρα για μάθηση στην τάξη»

Μέσα από παρουσιάσεις, περιγραφές, προβολή βίντεο, εικόνες, ιστορίες, τραγούδια, αφίσες, ποιήματα, … το πρόγραμμα θα καλλιεργήσει την αλλαγή νοοτροπίας των παιδιών όσον αφορά τον μέχρι τώρα τρόπο σκέψης τους σχετικά με τις δυνατότητες και τα ταλέντα τους. Θα διδαχθούν τεχνικές για να ξεπερνούν τις δυσκολίες και με επιμονή, προσπάθεια, ακόμα κι αν αποτυγχάνουν αρχικά, να επιδιώκουν την απόκτηση καινούριων δεξιοτήτων και – εν τέλει – την επιτυχία.

Βασικοί στόχοι του προγράμματος:

-Να αναπτυχθούν τα κίνητρα των παιδιών για μάθηση και μελέτη.

-Να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση.

-Να αποκτήσουν τις δεξιότητες που τους χρειάζονται για να δουλεύουν ομαδικά.

-Να ευαισθητοποιηθούν περισσότερο στην ιδέα ότι είναι Ευρωπαίοι πολίτες.

-Να χρησιμοποιούν την Αγγλική γλώσσα σαν εργαλείο επικοινωνίας.

-Να ανακαλύψουν ότι το μυαλό είναι κάτι σημαντικό και έχει καίρια σημασία να κάνουμε θετικές σκέψεις.

Υπεύθυνοι του προγράμματος:

Βελεσιώτου Κατερίνα , Εκπαιδευτικός Μουσικής