Μεταδόσεις στο Ευρωπαϊκό Σχολικό Ραδιόφωνο

Κορυδαλλός

3/5/2019

Εχτές το απόγευμα μεταδόθηκαν ζωντανά από τον αέρα του Ευρωπαϊκού Σχολικού Ραδιοφώνου, οι δυο εκπομπές που είχαν προετοιμάσει οι μαθητές των Γ1 και Γ2 τμημάτων του σχολείου μας. Οι εκπομπές αυτές θα μεταδοθούν ξανά, καλώς εχόντων των πραγμάτων, και την Πέμπτη 9 Μαΐου 2019 στο ίδιο χρονικό διάστημα, εκτός κι αν έχουν αντικατασταθεί με νέες εκπομπές στη ροή του Ευρωπαϊκού Σχολικού Ραδιοφώνου.

Όπως σας είχαμε υποσχεθεί στην προηγούμενη ανάρτηση, μετά την πρώτη μετάδοση των εκπομπών, θα είναι δυνατόν να «κατεβάσετε» και να αποθηκεύσετε στον προσωπικό σας ηλεκτρονικό υπολογιστή τις εκπομπές αυτές. Η διαδικασία είναι απλή, πατώντας στον καθένα από τους δυο συνδέσμους που ακολουθούν, θα ανοίγει μια νέα ιστοσελίδα. Εκεί πατώντας πάλι το κουμπί λήψη που βρίσκεται κάτω από το πρόγραμμα προβολής πολυμέσων θα αρχίζει η λήψη των αρχείων των εκπομπών. Για αισθητικούς λόγους, τα ηχητικά αρχεία των εκπομπών έχουν μετατραπεί σε αρχεία βίντεο επενδεδυμένα με εικόνες, που στην περίπτωση των 17 Χαϊκού, έχουν ζωγραφίσει οι ίδιοι οι μαθητές. Καλή σας ακρόαση!

Τα 17 Χαϊκού (του Γ1 τμήματος)

Το αγόρι με τη βαλίτσα (του Γ2 τμήματος)

Ο υπεύθυνος των εκπομπών,

Κώστας Παπαδημητρίου