Ανακοίνωση ΕΔΥ για γονείς

Σχολικό έτος: 2021-2022
Ημερομηνία: 21/09/2021

Αγαπητοί μας γονείς, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της λειτουργίας Ε.Δ.Υ. (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) στο σχολείο μας για το τρέχον σχολικό έτος 2021-22. Οι Ε.Δ.Υ. αποτελούν ένα καινοτόμο θεσμό του εκπαιδευτικού μας συστήματος (άρθρα16 και 17 του Ν. 4823/2021,ΦΕΚ 136/Τ. Ά 3-8-2021) που στόχο έχει τη διασφάλιση της ισότιμης πρόσβασης στην εκπαίδευση των μαθητών και την προαγωγή της ψυχοκοινωνικής τους υγείας. Στα πλαίσια της Ε.Δ.Υ., το σχολείο μας θα επισκέπτονται κάθε Τρίτη η ψυχολόγος κα Σκλάβου Αργυρή και η κοινωνική λειτουργός κα Αγγουράκη Ροδάνθη , τις πρώτες πέντε ώρες του πρωινού προγράμματος, παρέχοντας υποστήριξη σε επίπεδο τμημάτων και ατομικά. Συγχρόνως σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και της δασκάλας Τ.Ε. θα διαμορφώνουν και θα υλοποιούν προγράμματα που θα ικανοποιούν τις συναισθηματικές και κοινωνικές ανάγκες των μαθητών, βοηθώντας στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους. Παρακαλούνται οι γονείς που θα επιθυμούσαν να προγραμματίσουν μία συ-νάντηση με την ψυχολόγο και την κοινωνική λειτουργό να επικοινωνήσουν με το σχολείο στο τηλέφωνο 2810212659 ή στο mail: mail@16dim-irakl.ira.sch.gr. Κατά τις συναντήσεις θα τηρούνται όλα τα πρωτόκολλα που προβλέπονται κάθε φορά από τον ΕΟΔΥ για την προστασία από τον κορωνοϊό. Ψυχολόγος Σκλάβου Αργυρή ΠΕ23, Κοινωνική Λειτουργός Αγγουράκη Ροδάνθη ΠΕ30.

Η Διευθύντρια του σχολείου
Σοφία Ζερβού