Παιχνίδι γνώσεων από τους μαθητές της ΣΤ (2016-2017)

Οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. σχημάτισαν ομάδες και χρησιμοποίησαν τις προγραμματιστικές τους ικανότητες στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch με στόχο να φτιάξουν ένα απλό Quiz από παιδιά για παιδιά.  Στο παιχνίδι τους πρόσθεσαν και τις κατάλληλες μεταβλητές ώστε να μετρούν τις σωστές και τις λάθος απαντήσεις που κάθε φορά δίνονται. Ορισμένες ομάδες έχουν προσθέσει και χρονόμετρο ώστε να υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος μέσα στον οποίο μπορεί κανείς να δώσει τις απαντήσεις του. Σκοπός της δραστηριότητας ήταν τα παιδιά να εφαρμόσουν όσα έχουν ήδη μάθει στο προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch ώστε να δημιουργήσουν παιχνίδια για να διασκεδάσουν, αλλά και να δοκιμάσουν τις γνώσεις των συμμαθητών τους!
Μπορείτε να δείτε τα παιχνίδια που έφτιαξαν κάνοντας κλικ στα ονόματα των μαθητών παρακάτω.
Καλή διασκέδαση!!

Όλγα και Νίκη