Έρευνα των μαθητών της Δ τάξης (2016-2017) για τον αθλητισμό

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. οι μαθητές της Δ τάξης διεξήγαγαν μια έρευνα με θέμα τον Αθλητισμό.

Η έρευνα διενεργήθηκε τμηματικά σε τρεις φάσεις, που περιελάμβαναν:

• Τη δημιουργία ερωτηματολογίου, που απαντήθηκε από τους μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου. Για τη δημιουργία του ερωτηματολογίου χρησιμοποιήθηκε πρόγραμμα κειμενογράφου (LibreOffice Writer), και μέσα από τη δραστηριότητα αυτή οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη συγγραφή κειμένου και τις βασικές μορφοποιήσεις (γραμματοσειρές, στοιχίσεις, κουκίδες, …).

Μπορείτε να δείτε το ερωτηματολόγιο παρακάτω:

Ερωτηματολόγιο Αθλητισμός

• Την καταγραφή των απαντήσεων σε πίνακα για στατιστική μελέτη. Χρησιμοποιήθηκε πρόγραμμα επεξεργασίας λογιστικών φύλλων (LibreOffice Calc), και οι μαθητές απέκτησαν μια εισαγωγική εμπειρία στη δημιουργία, τη μορφοποίηση και ανάλυση δεδομένων με γραφήματα. Τα τελικά γραφήματα σχεδιάστηκαν από τους μαθητές της Ε τάξης του σχολείου.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε κάποια γραφήματα από τις απαντήσεις του ερωτηματολογίου:

• Την παρουσίαση των αποτελεσμάτων με πρόγραμμα δημιουργίας παρουσιάσεων (Libre Office Impress). Δημιουργήθηκαν διαφάνειες στις οποίες παρουσιάστηκαν τα συμπεράσματα από την έρευνα των μαθητών. Έτσι οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την έννοια της παρουσίασης και την εισαγωγή εικόνων και εφέ στις διαφάνειες.
    Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση των μαθητών παρακάτω:εξωφυλλο παρουσίασης

Η εκπαιδευτικός  πληροφορικής του σχολείου
Σπυρονίκου Αικατερίνη