Η Μεγάλη Επανάσταση (1821-1830)

Η τρίτη ενότητα του βιβλίου της Ιστορίας έχει τελειώσει και ήρθε η ώρα της επανάληψης.

Οι μαθητές ανά δύο καλούνται να δημιουργήσουν το δικό τους “παιχνίδι”!

459680-sxolika_paixnidia600_157020_B5T356
Ώρα για παιχνίδι!

Τα “παιχνίδια Ιστορίας” είναι έτοιμα! Μπορείτε να δείτε κάποια από αυτά, που αντιπροσωπεύουν την ποικιλία των ιδεών των μαθητών.

Τα υπόλοιπα θα τα βρείτε στην τάξη μας.

1ο παιχνίδι από την Άσπα και τον Γιάννη

• Η Φιλική Εταιρεία ιδρύθηκε από τον Εμμανουήλ Ξάνθο, τον Αλέξανδρο Μαυροκορδάτο και τον  Νικόλαο Σκουφά.
  • Ο Μάρκος Μπότσαρης σκοτώθηκε σε νυχτερινή επίθεση, η οποία επιχειρήθηκε τον Αύγουστο του 1825.
  • Κατά την περίοδο της Επανάστασης στη Στερεά Ελλάδα μία από τις σημαντικότερες μάχες που δόθηκαν ήταν η μάχη στο Χάνι της Γραβιάς, όπου σκοτώθηκε ο Αθανάσιος Διάκος.
  • Τον Δεκέμβριο του 1824 ο Ιμπραήμ έφτασε στο Μεσολόγγι, για να ενισχύσει τα οθωμανικά στρατεύματα.
  • Στην Επανάσταση στα νησιά του Αιγαίου οι Έλληνες νικήθηκαν στη μάχη στον κόλπο του Γέροντα.
  • Ο Ιμπραήμ αποβιβάστηκε στην Πελοπόννησο και είχε ως ορμητήριο τη Μεθώνη.
  • Στη μάχη του Πέτα τον χειμώνα του 1822 οι ελληνικές δυνάμεις νίκησαν.
  • Η πρώτη αποστολή Φιλελλήνων έφτασε στην επαναστατημένη Ελλάδα τον Δεκέμβριο του 1823.
  • Η πτώση του Μεσολογγίου άνοιξε τον δρόμο για την πολιορκία της Ακρόπολης από τον Κιουταχή.
  • Η άλωση της Τριπολιτσάς έγινε τον Σεπτέμβριο του 1821.
  • Η ελληνική Επανάσταση ήταν μια εθνική επανάσταση.
  • Το 1829 η Αγγλία, η Γαλλία και η Ρωσία υπέγραψαν στο Λονδίνο συνθήκη, που καλούσε τις δύο εμπόλεμες πλευρές να κάνουν ανακωχή.

2ο παιχνίδι από την Αθηνά και τον Αντρέα

3ο παιχνίδι από τη Μυρτώ και τον Κώστα

Επιτραπέζιο

4ο παιχνίδι από τη Μαρία και την Αριστέα

5ο παιχνίδι από την Έλενα και τον Κώστα

6ο παιχνίδι από τη Ραφαηλία και τον Δημήτρη

7ο παιχνίδι από τη Βίβιαν, τον Μίμη και την Αλίκη

cf83cf89cf83cf84cebf-ceb7-cebbceb1ceb8cebfcf82

1. Η πτώση του Μεσολογγίου έγινε τον Μάρτιο του 1826.
  2. Ο Χουρσίτ Πασάς έστειλε στρατιώτες, για να υπερασπιστούν την Πελοπόννησο.
  3. Η Νάουσα καταστράφηκε τον Μάρτιο του 1822.
  4. Ο Καραϊσκάκης νίκησε τις οθωμανικές δυνάμεις στο Δίστομο.
  5. Ο Κωνσταντίνος Κανάρης καταγόταν από τα Ψαρά.
  6. Τα κλέφτικα τραγούδια πήραν το όνομά τους από το περιεχόμενο των στίχων τους.
  7. Η μάχη του Πέτα πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στους Έλληνες του Μπότσαρη και του Μαυροκορδάτου εναντίον των Τούρκων του στρατηγού Ομέρ Βρυώνη, στο Πέτα στην Άρτα.
  8. Γνωστοί Έλληνες ναυτικοί ήταν ο Κωνσταντίνος Κανάρης, ο Ανδρέας Παπανικολής και ο Δημήτριος Μιαούλης.
  9. Η Φιλική Εταιρία ιδρύθηκε οκτώ χρόνια μετά την Επανάσταση.
  10. Το 1827 άνοιξε ο δρόμος για την επίλυση του Ελληνικού Ζητήματος.
  11. Ο Κανάρης το 1824 ανατίναξε δύο πλοία στη Σάμο.
  12. Η Μάχη της Μονής Σέκου ήταν η πρώτη στρατιωτική σύγκρουση ανάμεσα στις δυνάμεις της Φιλικής Εταιρίας και τα στρατεύματα της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
  13. Το 1826 η στάση της Αγγλίας γίνεται πιο ευνοϊκή για το Ελληνικό Ζήτημα.
  14. Ο Δράμαλης ονομαζόταν και Μαχμούτ Πασάς.
  15. Η Επανάσταση συγκίνησε πολλούς μορφωμένους ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.
  16. Η πορεία της Επανάστασης δεν επηρεάστηκε από τη στάση των Μεγάλων Δυνάμεων.
  17. Η Επανάσταση τέλειωσε το 1829 και η Ελλάδα κέρδισε την ανεξαρτησία της.