Πρόγραμμα για τη Διατροφή της Γ’ Τάξης (2014-2015)

Οι μαθητές της Γ’ Τάξης στο πλαίσιο του δίωρου της ευέλικτης ζώνης ασχολήθηκαν με τη Διατροφή. Αφού συνάψαμε το συμβόλαιο της τάξης, χωρίσαμε τα τρόφιμα με βάση την προέλευσή τους και φτιάξαμε ανάλογο κολάζ. Γνωρίσαμε τις ομάδες τροφίμων και τα φαγητά που περιλαμβάνει η κάθε μια, φτιάξαμε το αλφαβητάρι των τροφών, κατασκευάσαμε την τροφική πυραμίδα, μάθαμε τις καλές επιλογές σε κάθε ομάδα και τις τροφές που πρέπει να αποφεύγουμε. Ζωγραφίσαμε τη χαρά σε πρόσωπα που κάνουν καλές επιλογές και τη θλίψη που φέρνουν οι κακές επιλογές. Καταγράψαμε τις καθημερινές διατροφικές συνήθειες και προσπαθήσαμε να εντοπίσουμε τα λάθη μας. Θα θέλαμε να συνεχίσουμε το πρόγραμμα αυτό και του χρόνου με περισσότερες δράσεις.

Τρόφιμα Ζωικής και Φυτικής Προέλευσης

Παραγωγή Γραπτού λόγου: “Από το σιτάρι … στο ψωμί παλιά και σήμερα”

Πυραμίδα με τα τρόφιμα στην κάθε ομάδα

Τι προτιμώ και τι αποφεύγω στην κάθε ομάδα