Έρευνα της Δ΄Τάξης (2014-2015) για τον Αθλητισμό

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. οι μαθητές της Δ΄τάξης διεξήγαγαν μια έρευνα με θέμα τον Αθλητισμό. Αφού επέλεξαν το θέμα με το οποίο θα ασχοληθούν, δημιούργησαν ένα ερωτηματολόγιο, που απαντήθηκε από μαθητές του σχολείου. Για τη δημιουργία του ερωτηματολόγιου χρησιμοποιήθηκε πρόγραμμα κειμενογράφου (LibreOffice Writer), και μέσα από τη δραστηριότητα αυτή οι μαθητές εξοικειώθηκαν με τη πληκτρολόγηση κειμένου και τις βασικές μορφοποιήσεις.

Ερωτηματολόγιο για τον Αθλητισμό

Στη συνέχεια έγινε καταγραφή των απαντήσεων από τα ερωτηματολόγια στο πρόγραμμα επεξεργασίας λογιστικών φύλλων (LibreOffice Calc). Στην εφαρμογή αυτή οι μαθητές εξοικειώθηκαν με την δημιουργία και μορφοποίηση διαγραμμάτων.

Διαγράμματα των μαθητών

Τέλος οι μαθητές παρουσίασαν την έρευνά τους με το πρόγραμμα δημιουργίας παρουσιάσεων (LibreOffice Impress).

Μπορείτε να δείτε την παρουσίαση των μαθητών κάνοντας κλικ πιο κάτω.

Παρουσίαση της έρευνας της Δ΄ Τάξης

*Συντονίστρια της δραστηριότητας αυτής ήταν η εκπαιδευτικός πληροφορικής του σχολείου Σπυρονίκου Αικατερίνη ΠΕ19