ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του 1ου 6/θ Δημοτικού Σχολείου Σούρπης, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.
Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Α. Αίτηση γονέα (παραλαμβάνεται από το σχολείο ή την εκτυπώνετε εσείς αφού την κατεβάσετε)

ΒΠιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ.
Για τους αλλοδαπούς μαθητές απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο ή ληξιαρχική  πράξη γέννησης, εφόσον έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα.

ΓΒιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

ΔΤο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (παραλαμβάνεται από το σχολείο ή την εκτυπώνετε εσείς αφού την κατεβάσετε)

Ε. Αποδεικτικό έγγραφο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/ριας (πχ λογαριασμός ρεύματος).

ΣΤ. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

1. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης του «Πιστοποιητικού φοίτησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας για την εγγραφή του/της στο Δημοτικό.
  2. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο Νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων (15 Ιουνίου 2024) και διαβιβάζεται αυτεπάγγελτα από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο εγγραφής του/της μαθητή/τριας.

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ. Μ.)Το Α.Δ.Υ.Μ. καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κλπ) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμού Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι. Η ισχύς του είναι τρία (3) σχολικά έτη για το Δημοτικό Σχολείο. Το Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθεται στο σχολείο κατά τη διαδικασία της εγγραφής ή το αργότερο έως την έναρξη των μαθημάτων το Σεπτέμβριο. Στις περιπτώσεις που, μετά την κατάθεση του Α.Δ.Υ.Μ., επέρχεται μεταβολή της κατάστασης υγείας του μαθητή ή των παραγόντων κινδύνου, οι γονείς/κηδεμόνες υποχρεούνται να καταθέσουν άμεσα νέο, επικαιροποιημένο έντυπο στη σχολική μονάδα φοίτησης.

ΩΡΑΡΙΟ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

ΤΗΛ.ΕΠΙΚ. 2109603119

Εσωτερικός Κανονισμός 16ου Δημοτικού Σχολείου 2023-2024

Μνημόνιο Ενεργειών Διαχείρισης Εκτάκτων Αναγκών

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ Δ.Έτος 2023-2024

Καλούνται οι γονείς που επιθυμούν τα παιδιά τους να συμμετέχουν στο πρόγραμμα του Ολοήμερου για το Διδακτικό Έτος 2023-2024 να συμπληρώσουν, να υπογράψουν και να μας αποστείλουν μία από τις δύο (2) συνημμένες ΑΙΤΗΣΕΙΣ-ΔΗΛΩΣΕΙΣ εντύπως ή με email μέχρι τις 15 Μαΐου 2023.
Οι ΑΙΤΗΣΕΙΣ-ΔΗΛΩΣΕΙΣ διαφέρουν ως προς τις ώρες αποχώρησης.
Προσοχή πρέπει να δοθεί στη συμμετοχή στο τμήμα πρόωρης υποδοχής που λειτουργεί από τις 07:00 έως τις 08:00 (Προσέλευση: 07:00-07:15). Προϋπόθεση για να συμμετέχει κάποιος σε αυτό είναι να συμμετέχει και στο απογευματινό πρόγραμμα.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Τετάρτη 03 Οκτωβρίου 2018 οι μαθητές όλων των Τάξεων του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία, με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, να έρθουν σε επαφή και να συμμετέχουν σε αρκετά αθλήματα (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, χάντμπολ, τεικ βο ντο κ.α.) στο αθλητικό κέντρο SPORTS & FUN στην

Μουσική εκδήλωση ΑΘΗΝΑΪΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗΣ ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΝΕΩΝ

Σήμερα, Παρασκευή 20 Απριλίου 2018, και στην Α.Π.Χ. του Σχολείου μας, όλες οι Τάξεις είχαν την ευκαιρία και τη χαρά να παρακολουθήσουν το πρωί μουσικό πρόγραμμα (“Το Μυστικό του Δοξαριού”) από την ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΝΕΩΝ σ’ ένα πρωτότυπο μείγμα έμμετρης αφήγησης παραμυθιού και αυθεντικής κλασικής μουσικής για κουαρτέτο εγχόρδων”