Αγώνες Δρόμου Αμαρουσίου «Σπύρος Λούης»

Afisa_SpirosLouis2016_draftAb

Ο Δήμος Αμαρουσίου μετά την περσινή επιτυχημένη διεξαγωγή, διοργανώνει για 3η συνεχή χρονιά τους Αγώνες Δρόμου Αμαρουσίου «Σπύρος Λούης», προς τιμήν του Μαρουσιώτη Ολυμπιονίκη, την Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016.
Σε συνεργασία με τους διευθυντές και τους εκπαιδευτικούς της πόλης μας προσπαθούμε να περάσουμε το μήνυμα στα μικρά παιδιά να συμμετάσχουν σε έναν αγώνα δρόμου μαζικής συμμετοχής, τιμώντας τον Χρυσό Ολυμπιονίκη του Μαραθωνίου, Σπύρο Λούη.
Να παρακινήσει τους νέους να ασχοληθούν με τον αθλητισμό γνωρίζοντας την ιστορία μας και να υποστηρίξει το Ταμείο Αλληλεγγύης του Δήμου Αμαρουσίου, καθώς μέρος των εσόδων του αγώνα θα διατεθούν για τον σκοπό αυτό.
Να εκπαιδεύσει ότι η διασκέδαση μπορεί να συνδυαστεί με την αλληλεγγύη προς τον συνάνθρωπο καθώς και την σημασία συμμετοχής σε αθλητικά γεγονότα που αποτελεί έκφανση του πολιτισμού.
Ελπίζουμε να σας βρούμε αρωγούς και υποστηρικτές στην προσπάθειά μας αυτή και να στηριχθούμε στη βοήθειά σας για την ενημέρωση των μαθητών σας.