ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΔΥΜ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21 ΣΤΗ Δ΄ ΤΑΞΗ

Το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας (Α.Δ.Υ.Μ.) ( Φ.6/1094/80261/Δ1, 20-5-2015) καταρτίζεται και συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά ιατρεία κτλ.) ή των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με το ΠΕΔΥ ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των Γονέων/Κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.
Το ΑΔΥΜ υποβάλλεται στο Σχολείο στην αρχή της Α΄ και Δ΄ Τάξης. Το Α.Δ.Υ.Μ. κατατίθεται στη σχολική μονάδα το αργότερο έως την έναρξη των μαθημάτων (Σεπτέμβριος 2020).
Η εξέταση και συμπλήρωση του ΑΔΥΜ μπορεί να γίνει δωρεάν (κατόπιν ραντεβού) στον Σταθμό Προστασίας Μάνας και Παιδιού-ΠΕΔΥ, Χατζηαντωνίου 15, Μαρούσι (Πληροφορίες: 2106200322).

ΑΔΥΜ