Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ – ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα για 130 μαθητές/τριες του Σχολείου μας το πρόγραμμα : «Ο μικρός τουρίστας-Μια βαλίτσα ταξιδεύει». Ένα πολυθεματικό, βιωματικό πρόγραμμα που αναδεικνύει τις αξίες του εθελοντισμού, της φιλοξενίας και της προσφοράς. Μια δραστηριότητα που διαμορφώνει ενεργούς πολίτες με αυξημένη κοινωνική ευαισθησία και σφυρηλατημένη την ιδέα της αλληλεγγύης.
Τα παιδιά μέσα από τις μεθόδους του καταιγισμού ιδεών, της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας, της έκφρασης συναισθημάτων και της καλλιτεχνικής δημιουργίας επεξεργάστηκαν θέματα που συνδυάζουν τον τουρισμό με την προστασία του περιβάλλοντος και την αειφορία. Επίσης αναδείχθηκαν τα αγροτουριστικά επαγγέλματα και οι εναλλακτικές μορφές τουρισμού. Το πρόγραμμα παρουσιάζεται ανάλογα διαμορφωμένο και προσαρμοσμένο στους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου.
Ευχαριστούμε θερμά την κα Ελευθερία Γκρίμπα που από τις 08:15 ως τις 13:15 δούλεψε διαδραστικά μαζί με τα παιδιά μας με αμεσότητα και υψηλή παιδαγωγική προσέγγιση. Με την κα Ε. Γκρίμπα συζητήσαμε τις δυνατότητες συνεργασία μας και τη νέα σχολική χρονιά και συμμετοχής του Σχολείου μας σε ανάλογα προγράμματα.
Ευχαριστούμε θερμά το Υπουργείο Τουρισμού που στηρίζει το πρόγραμμα.

IMG_20170330_084626IMG_20170330_084739IMG_20170330_084817IMG_20170330_085315