ΤΟ 16ο ΤΙΜΑ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

PC090001PC090002PC090007PC090010PC090003PC090006-300x225

Στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία (3 Δεκεμβρίου) και της συνεργασίας μας (είχε προηγηθεί ενημέρωση στο Σχολείο) με τον Σύνδεσμο Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ Τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο Βορρέ, όπου βίωσαν μοναδικές εμπειρίες και ευαισθητοποιήθηκαν για την καθημερινότητα ατόμων με αναπηρία.
Η παρουσίαση περιλάμβανε 3 βασικούς άξονες:
Ενημέρωση: Εκπαιδευτικό πρόγραμμα ευαισθητοποίησης & συνειδητοποίησης για την πραγματικότητα της αναπηρίας μέσω των προγραμμάτων «Ανοιχτός διάλογος στα σχολεία» και «Ανοιχτός διάλογος στο ευρύτερο κοινό»
Αλληλεπίδραση:Διαδραστικό Εργαστήριο «Αποτυπώματα»: εικαστικές & αθλητικές δραστηριότητες στις οποίες συμμετέχουν μαζί νέοι με & χωρίς αναπηρία.
Βίωμα: Προσομοίωση κινητικής και αισθητηριακής αναπηρίας μέσω των προγραμμάτων «Δράση στους Δρόμους» και «Δες το αλλιώς»
Ευχαριστούμε θερμά και μια ακόμη φορά τα μέλη του ΣΚΕΠ