Γραφείο Αναπληρωτή Γενικού Γραμματέα
Υπουργείου Υγείας

Για τη δωρεάν κατάρτιση και συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/-τριών μπορούν να απευθύνονται στους ιατρούς των οικείων δημοσίων Μονάδων Υγείας (Κέντρα Υγείας, Μονάδες Υγείας ΠΕΔΥ, Πολυδύναμα Περιφερειακά Ιατρεία) και των Εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων.
Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις για λόγους προσβασιμότητας και ειδικότερα όταν δεν παρέχουν τις υπηρεσίες τους ιατροί των προαναφερθεισών ειδικοτήτων σε νησιωτικές ή ορεινές ή δυσπρόσιτες περιοχές, όπου η πλησιέστερη Μονάδα Υγείας είναι σε μεγάλη απόσταση από τον τόπο διαμονής της οικογένειας του μαθητή, το Α.Δ.Υ.Μ. δύνανται να καταρτίζουν και να συμπληρώνουν άλλοι ιατροί.