ΑΠΛΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Επειδή βρισκόμαστε σε περίοδο έξαρσης των ιώσεων και αυτό θα διαρκέσει σύμφωνα με τις προβλέψεις του ΚΕΕΛΠΝΟ ως τα τέλη Μαρτίου, έχουμε ενημερώσει και ενημερώνουμε καθημερινώς τα παιδιά για τα απλά μέτρα πρόληψης και προστασίας.
Χωρίς πανικό και φόβο και χωρίς την έννοια της υποχονδριακής συμπεριφοράς ή της μικροβιοφοβίας υιοθετούμε στάσεις που παραμένουν για πάντα ως μια καλή συνήθεια.
Ενημερώστε παρακαλούμε το Σχολείο καθημερινά για ό,τι αφορά την υγεία, την κατάσταση και την προστασία των παιδιών.
Αν κάποιος μαθητής είναι στο στάδιο της ανάρρωσης και δεν πρέπει να βρίσκεται στην αυλή κατά τη διάρκεια του μαθήματος της Φ.Α. ή του διαλείμματος, ύστερα από ενημέρωση των Γονέων προς το Σχολείο παραμένει στο Γραφείο των Διδασκόντων υπό την επίβλεψή τους.

• Πλένουμε συχνά τα χέρια με σαπούνι.
• Καλύπτουμε το στόμα και τη μύτη κατά το βήχα ή το φτάρνισμα με χαρτομάντηλο, το πετάμε στη συνέχεια στο καλάθι και πλένουμε τα χέρια.
• Αν δεν έχουμε χαρτομάντηλο, δε χρησιμοποιούμε την παλάμη, αλλά την εσωτερική επιφάνεια του αγκώνα. Αν δεν προλάβουμε, πλένουμε άμεσα τα χέρια.
• Πλένουμε τα χέρια συχνά, όταν οι ίδιοι ή κάποιος με τον οποίο είμαστε σε επαφή, είναι άρρωστος.
• Πλένουμε τα χέρια πριν το φαγητό.
• Όταν τα χέρια δεν έχουν πλυθεί, δεν τα βάζουμε στο στόμα, τη μύτη ή τα μάτια.
• Τρεφόμαστε καλά, καταναλώνουμε φρούτα, σαλάτες και έχουμε επαρκή ύπνο.
• Σε περίοδο έξαρσης αποφεύγουμε κατά το δυνατό χώρους που συνωστίζεται πολύ κόσμος.
• Εφαρμόζουμε τους παραπάνω τρόπους υγιεινής και προστασίας στο σχολείο, στο σπίτι, παντού.