Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ

Μια παράσταση Καραγκιόζη ψυχαγωγική με ζωντανή μουσική, αλλά και με μηνύματα κατά της ξενοφοβίας και του ρατσισμού. Στη διαμόρφωση της αίθουσας κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του σκηνικού βοήθησαν οι μαθητές της ΣΤ΄ Τάξης. Εκεί έγινε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση ανάμεσα στους συντελεστές της παράστασης και τα παιδιά για τα ψυχαγωγικά θεάματα και το ρόλο του μέσου αυτού στη σύγχρονη εποχή. Οι συντελεστές μάς δήλωσαν ότι είναι πολύ καλή ιδέα να προηγείται του έργου μία συζήτηση με τους μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων.

Ευχαριστούμε πολύ τη Μη Κυβερνητική Οργάνωση ¨ Πήλιον Όρος¨ και τον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο με θέμα την Προαγωγή των Δημοκρατικών Αξιών για την προσφορά της παράστασης.

Ευχαριστούμε πολύ και την κα Μαρία Νικολάου-Καραποστόλη για τη μεσολάβησή της.

ΥΓ. Η παράσταση ήταν αρχικά προγραμματισμένη για τα παιδιά της Α΄-Β΄ Τάξης, αλλά οι συντελεστές βλέποντας την ανταπόκριση των μαθητών την επανέλαβαν για τη Γ΄-Δ΄ Τάξη. Τους ευχαριστούμε πολύ.

P9280078P9280079P9280083P9280084