ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΑΝΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥ

Στο Σταθμό Προστασίας Μάνας Παιδιού και Εφήβου λειτουργεί Παιδιατρικό Ιατρείο, στο οποίο σε συνεργασία με τις επισκέπτριες υγείας διενεργούνται σε ασφαλισμένα και ανασφάλιστα παιδιά (με ΑΜΚΑ), εμβολιασμοί κατόπιν ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, δερμοαντιδράσεις, αντιφυματικός εμβολιασμός (BCG) , σωματομετρήσεις, παρακολούθηση ανάπτυξης βρεφών και παιδιών, συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ), συμβουλευτική για θέματα διατροφής , μητρικού θηλασμού, φροντίδα βρέφους, πρόληψης παιδικών ατυχημάτων, στοματικής και ατομικής υγιεινής.
Επίσης, λειτουργεί Μαιευτικό – Γυναικολογικό ιατρείο, όπου μπορούν να προσέρχονται οι έγκυες για προγεννητικό έλεγχο, εξετάσεις, φάρμακα, αναρρωτικές άδειες, βεβαιώσεις κυοφορίας και λοχείας, θέματα διατροφής και σε συνεργασία με τη μαία, πραγματοποιούνται τακτικές συναντήσεις με σκοπό την εκπαίδευση των εγκύων στη τέχνη του μητρικού θηλασμού και συμβουλευτικής κατά τη διάρκεια της λοχείας.
Επισκέπτριες Υγείας και Μαία σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας μέσω του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο» παρέχουν Αγωγή Υγείας στους μαθητές Α’βάθμιας και Β’βάθμιας εκπαίδευσης. Επιπλέον , οι Επισκέπτριες Υγείας πραγματοποιούν κατ’ οίκον επισκέψεις για συμβουλευτική και διενεργούν πρόγραμμα Σχολικής Υγιεινής.
ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΓΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ : 14554 , 14784, 14884, 14900