Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΣΗΣ

Ο κ. Συνοδινός, εκπρόσωπος του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου, ύστερα από πρόσκληση του Σχολείου και στα πλαίσια του εγκεκριμένου από το ΥΠΑΙΘ προγράμματος ανέδειξε στα παιδιά της Ε΄-ΣΤ΄ Τάξης με έναν πρωτότυπο ομολογουμένως και βιωματικό τρόπο την αξίας της αποταμίευσης. Επισημάνθηκε μεταξύ των άλλων η διάκριση ανάμεσα στην αποταμίευση και τη φιλαργυρία και έγινε ενδιαφέρουσα συζήτηση για τις δυνατότητες αποταμίευσης στη σημερινή οικονομική κρίση. Στο τέλος της παρουσίασης μοιράστηκε σε κάθε παιδί ο μεταλλικός κουμπαράς σύμβολο που ξύπνησε ανεξίτηλες μνήμες σε μας τους μεγαλύτερους.
Το πρόγραμμα δεν ολοκληρώνεται εδώ, καθώς το Σχολείο θα παρουσιάσει στο Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο Αμαρουσίου και εικαστικές δημιουργίες στις 31-10-2014, που είναι η ημέρα της αποταμίευσης.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA