Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – eSafety

Το Σχολείο μας έχει θέσει ως πρωταρχικό στόχο στο μάθημα των ΤΠΕ αλλά και ευρύτερα στα υπόλοιπα μαθήματα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου και των νέων τεχνολογιών. Η εκπαίδευση έχει την υποχρέωση, μεταξύ άλλων, να παρέχει ένα ασφαλές περιβάλλον και ασφαλή επαφή με τις ψηφιακές τεχνολογίες ως μέρος της διδασκαλίας και της μαθησιακής εμπειρίας. Οι καλές διαδικτυακές εμπειρίες συμβαδίζουν με μια ξεκάθαρη πολιτική του Σχολείου και ένα καλά μελετημένο σχέδιο δράσης για την πρόσβαση στον παγκόσμιο ιστό.
Στα πλαίσια του στόχου αυτού συμπεριληφθήκαμε στα 20 πρώτα ελληνικά σχολεία που θα συμμετάσχουν στην εφαρμογή του πιλοτικού προγράμματος πιστοποίησης σχολείων για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Το πιστοποιητικό προσφέρει μια εικόνα όσον αφορά στις προδιαγραφές eSafety στα σχολεία στην Ευρώπη, καθώς και παγκοσμίως και αποβλέπει στην παροχή ενός πιο ασφαλούς περιβάλλοντος για το εκπαιδευτικό προσωπικό και το μαθητικό δυναμικό τους. Θα υπάρξει συνεργασία με διδάσκοντες και εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού για ανταλλαγή καλών πρακτικών και κοινή αντιμετώπιση προβλημάτων.