Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ

th
Πολύς λόγος γίνεται για τις ακαδημίες της Μπαρτσελόνα και τη συνεχή «παραγωγή» κορυφαίων αθλητών. Πολλοί δε γνωρίζουν τις βασικές αρχές που διέπουν τη λειτουργία τους όσον αφορά το μη αθλητικό μέρος.
Μερικές από αυτές είναι:
Για όσα χρόνια τα παιδιά θητεύουν στις ακαδημίες της Μπάρτσα, απαγορεύονται ρητά τα παρακάτω:
– Να ορίσουν εκπρόσωπο (ατζέντη) πριν κλείσουν τα 15 τους χρόνια.
– Να κάνουν τατουάζ.
– Να φοράνε σκουλαρίκια.
– Να βάφουν τα μαλλιά τους.
– Να έχουν τη φανέλα έξω από το σορτσάκι.
• Δύο βασικές αρχές στις οποίες δίνουν ιδιαίτερη βαρύτητα οι υπεύθυνοι του αθλητικού κέντρου, είναι η μόρφωση και η έννοια του σταθερού οικογενειακού περιβάλλοντος, διότι έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα πως αυτά τα εφόδια τους εξασφαλίζουν ισορροπία στη ζωή τους, όταν καταφέρουν να φτάσουν στο Α επίπεδο, δηλαδή στη επαγγελματική ομάδα.
Έτσι, όσα παιδιά μένουν στη Βαρκελώνη, πηγαίνουν σε δημόσια σχολεία τα οποία δηλώνουν στο κέντρο για να παρακολουθείται η πρόοδός τους, ενώ οι υπόλοιποι μένουν στις εγκαταστάσεις της ακαδημίας και ακολουθούν κανονικό σχολικό πρόγραμμα.
• Το χρονικό διάστημα από 7.30 π.μ έως 5 μ.μ. το αφήνουν στα παιδιά για να ασχοληθούν με τα σχολεία και τα μαθήματά τους. Μετά πηγαίνουν για προπόνηση.
Το αποτέλεσμα του πρότζεκτ έχει… ονοματεπώνυμα: Μέσι, Πουγιόλ, Ινιέστα, Πικέ, Μπουσκέτς και πάει λέγοντας.
πηγή:sport24.gr