Εβδομάδα Κυκλοφοριακής Αγωγής στο 16ο.

Με την παρουσίαση του «Αρκτούρου» είπαμε ότι ολοκληρώθηκαν τα προγράμματα στο Σχολείο για το σχολικό έτος 2012-13, γιατί πρέπει να προετοιμαστούν και οι γιορτές λήξης, αλλά…
Από την προσεχή Δευτέρα και ως την Πέμπτη θα πραγματοποιηθεί το 10ο!!! πρόγραμμα για φέτος με τίτλο «Κυκλοφορώ με Ασφάλεια». Στόχος του ανωτέρω προγράμματος είναι η ενημέρωση και η εκπαίδευση όλων των μαθητών όσον αφορά στους βασικούς κανόνες Κυκλοφοριακής Αγωγής. Ιδιαίτερα πραγματεύεται το ζήτημα της συμπεριφοράς και της ασφάλειας των παιδιών ως πεζών. Tο πρόγραμμα περιλαμβάνει διαδραστικό παιχνίδι με τη βοήθεια εκπαιδευτών, εμψυχωτών. Το διαδραστικό παιχνίδι διαρκεί μία διδακτική ώρα και πραγματοποιείται σε ένα τμήμα ανά ώρα, και έως 3 ώρες εκπαίδευσης την ημέρα.
Το Σχολείο μας ανταποκρίθηκε άμεσα και θετικά στο κάλεσμα του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς» (Ι.Ο.ΑΣ.) και του Δ. Αμαρουσίου

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.