ΟΙ ΚΗΠΟΥΡΟΙ ΤΟΥ 16ου!!!

Ξεκίνησε το βιωματικό πρόγραμμα που διοργανώνει ο Δ. Αμαρουσίου και συμμετέχει το Σχολείο μας. Συνεργείο του Δήμου, αφού φρόντισε το μικρό κήπο που βρίσκεται βόρεια του Σχολείου κοντά στην παιδική χαρά, έδειξε στα παιδιά της Α΄ Τάξης την καλλιέργεια λαχανικών. Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες, αφού φόρεσαν τα γάντια, έπιασαν στα χέρια τους σπόρους και μικρά φυτά, φύτεψαν και μυήθηκαν στα μυστικά της κηπουρικής από το κλιμάκιο του Δήμου. Το πρόγραμμα αυτό αποκτά ιδιαίτερη αξία, καθώς αναγνωρίζεται από όλους ότι η επαφή με τα φυτά και το χώμα έχει ευεργετικές ιδιότητες για την ψυχή και το χαρακτήρα των παιδιών που εγκλωβίζονται καθημερινά σε έναν πλασματικό, ψηφιακό κόσμο. Το πρόγραμμα δεν εξαντλείται εδώ, καθώς οι μαθητές της Α΄Τάξης αναλαμβάνουν από εδώ και πέρα το πότισμα και τη φροντίδα του κήπου. Αξίζει να ευχαριστήσουμε και να συγχαρούμε το Δήμο για την αξιέπαινη προσπάθειά του.