ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΗ ΑΓΩΓΗ

Πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Σχολείο μας η προγραμματισμένη επίσκεψη-ενημέρωση διατροφολόγων στα πλαίσια εγκεκριμένου προγράμματος του ΥΠΔΒΜΘ. Ο κ. Δημήτρης ανέλυσε στα παιδιά τα οφέλη της υγιεινής διατροφής και ιδιαίτερα της καθημερινής κατανάλωσης φρούτων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες απάντησαν αλλά και υπέβαλαν ερωτήσεις στο διατροφολόγο για θέματα διατροφής. Στο τέλος το κλιμάκιο μοίρασε συμβολικά σε κάθε μαθητή ένα φρούτο. Η διατροφική αγωγή στο Σχολείο μας δεν άρχισε ούτε ολοκληρώθηκε με τη σημερινή ενημέρωση, καθώς καλλιεργείται και διαπερνά οριζόντια όλα σχεδόν τα μαθήματα κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.