Βιβλιαράκι; λογοτεχνικό; Θα διαβάσουμε!!!

Στο πλάισιο της διαθεματικής μας εργασίας

<< Περπατώ και ζω στην αρχαία Αθήνα>>

αγοράσαμε ένα βιβλίο για κάθε δυο μαθητές , το οποίο θα διαβάσουμε , θα αναλύσουμε, θα ζωγραφίσουμε, θα του αλλάξουμε τίτλο, θα ασχοληθούμε με αυτό.

Το βιβλίο είναι :

ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΔΟΥΛΟΥ

ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΑΘΗΝΑΣ

ΠΙΝΗ ΕΥΗ

Παρουσίαση

Αθήνα, άνοιξη του 421 π.Χ. Ο Καλλίμαχος, ένας Αθηναίος βουλευτής, συναντά τυχαία τον Χυτρίωνα, το δούλο που εργάζεται στο μαγειρείο της Θόλου. Αρχίζουν να συζητούν και τότε ο βουλευτής διαπιστώνει ότι εκτός από νόστιμα φαγητά, ο Χυτρίων ξέρει να σερβίρει και. . . νόστιμες ιστορίες. Οι αφηγήσεις του τον διασκεδάζουν μέχρι που καταλαβαίνει ότι ο Χυτρίων δεν είναι αυτό που φαίνεται, ένας αγαθός δούλος, αλλά ένας άνθρωπος που κρύβει ένα μεγάλο μυστικό. Ποιο είναι αυτό το μυστικό; Γιατί ο γέροντας δούλος αρνείται πεισματικά να μιλήσει γι’ αυτές τις “παλιές ιστορίες”; Ποιους προσπαθεί να προστατέψει; Τι έχει συμβεί στην Αγορά της Αθήνας σαράντα χρόνια πριν; Ο Καλλίμαχος δεν μπορεί να ησυχάσει, αν δεν βρει τη λύση του μυστηρίου..

τμήματα Δ1 – Δ2