Ισπανός καθηγητής γράφει τις ειδήσεις στα Αρχαία Ελληνικά!

Ο Ισπανός 40χρονος Χουάν Κοδέρχ γεννήθηκε στη μεσογειακή πόλη της Βαρκελώνης, όπου σπούδασε και έζησε στα πρώτα χρόνια της ζωής του πριν «μετακομίσει» στο Ηνωμένο Βασίλειο. Λάτρης των Αρχαίων Ελληνικών σπούδασε Αρχαία Ελληνική Φιλολογία στο Πανεπιστήμιο της Βαρκελώνης (BA 1985, PhD 1991) και στο Πανεπιστήμιο του Sheffield (MA 1986). Σήμερα είναι πρώτος καθηγητής Ελληνικών και Λατινικών στο Πανεπιστήμιο του St Andrews (Ηνωμένο Βασίλειο). Παλαιότερα από το 2003 έως το 2007 δίδασκε Ελληνικά και Λατινικά στη Σχολή Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης.

Στην ιστοσελίδα του (Acropolis World News) επιλέγει να γράφει τις ειδήσεις στην αρχαία ελληνική γλώσσα εντυπωσιάζοντας τους αναγνώστες του, και όχι μόνο! Έχει γράψει επίσης τα βιβλία: «Οι χαρακτήρες του Δον Καμίλο και του Σέρλοκ Χολμς» στα Αρχαία Ελληνικά, τη δική του γραμματική για την ελληνική γλώσσα και ένα ισπανο-ελληνικό λεξικό. Μελετάει επίσης τη γερμανική και τη ρώσικη γλώσσα ενώ παράλληλα είναι και αθλητής του Μαραθωνίου. Έχει τρέξει στην κλασική διαδρομή σε 2 ώρες 58 λεπτά 53 δευτερόλεπτα.

Πηγή:88dimath

ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ

ΛΟΓΙΑ ΚΛΙΣΗ ΡΗΜΑΤΩΝ

Ορισμένα ρήματα σχηματίζουν με ιδιαίτερο τρόπο τον ενεστώτα και τον παρατατικό.
Ακολουθούν μάλιστα κλίση που θυμίζει την αρχαία ελληνική και γι αυτό την ονομάζουμε λόγια κλίση(τα ρήματα αυτά λέγονται και αρχαιόκλιτα)
Δες την κλίση των ρημάτων ασχολούμαι και διερωτώμαι και προσπάθησε όμοια να συμπληρώσεις τους ανάλογους πίνακες