Εκπαιδευτικές ΤΠΕ δράσεις

Αυτή η ιστοσελίδα παρέχει εκπαιδευτικά παιχνίδια μέσω υπολογιστή για τα Μαθηματικά – προσθέσεις, αφαιρέσεις, μέτρηση, ώρα κλπ- και ασκήσεις  για την Αγγλική γλώσσα.

2ο ανταλλακτικό παζάρι στο 142ο Δημοτικό Σχολείο Αθήνας

Κάλεσμα για το 2ο ανταλλακτικό παζάρι στο σχολείο μας
Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Μία ομάδα γονέων του σχολείου μας, με τη σύμφωνη γνώμη του ΔΣ του Συλλόγου μας, οργανώνουμε το Σάββατο 2 Μαρτίου το 2ο ανταλλακτικό παζάρι στο σχολείο μας – μετά την πρώτη επιτυχημένη προσπάθεια που κάναμε πέρυσι.

Γιατί ανταλλακτικό παζάρι;
Το κίνημα της ανταλλακτικής οικονομίας, τα χαριστικά παζάρια, τα κοινωνικά ιατρεία και φαρμακεία, οι δράσεις αλληλεγγύης, που οργανώνονται από συλλογικότητες σε όλη τη χώρα και τους χώρους, επιχειρούν αυτό τον καιρό όχι να λύσουν το οικονομικό πρόβλημα των κατοίκων της χώρας μας, αλλά να ανακουφίσουν από την ελλιπή κάλυψη των αναγκών και κυρίως να ενισχύσουν τους κοινωνικούς της δεσμούς. Οργανώνοντας ανταλλακτικό παζάρι στο σχολείο μας εκπαιδεύουμε εμάς και τα παιδιά μας στην αλληλεγγύη και στη συνειδητοποίηση των αναγκαίων και επαρκών για τη ζωή μας. Υπάρχουν πράγματα που δεν χρειαζόμαστε, υπάρχουν πράγματα που τα έχουμε ανάγκη. Καλλιεργώντας την αχρήματη ανταλλαγή αναπτύσσουμε κοινωνικά δίκτυα, ερχόμαστε σε επαφή και επικοινωνία σε μια εποχή που δοκιμάζεται η κοινωνική συνοχή.

Τι ανταλλάσουμε;
Φέτος αποφασίσαμε να διευρύνουμε τα ανταλλάξιμα είδη. Αποχωριζόμαστε και αναζητούμε λοιπόν

• βρεφικά και παιδικά ρούχα
  • σχολικά είδη (τσάντες, κασετίνες)
  • παιχνίδια κάθε είδους
  • βιβλία
  • CD
  • επιτραπέζια παιχνίδια
  • αποκριάτικες στολές
  • παζλ
  • DVD

Πώς γίνεται η ανταλλαγή;
– Εντοπίζουμε τα αντικείμενα που θέλουμε να αποχωριστούμε οριστικά. Φροντίζουμε να είναι σε καλή κατάσταση, καθαρά και να λειτουργούν. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα γίνονται δεκτά από την ομάδα διοργάνωσης – Τα δίνουμε σε κάποιο μέλος της ομάδας οργάνωσης του παζαριού – Το μέλος της οργανωτικής ομάδας μας εφοδιάζει με τα κατάλληλα κουπόνια που θα χρησιμοποιήσουμε την ημέρα του παζαριού για την απόκτηση των αντικειμένων που μας ενδιαφέρουν – Για κάθε αντικείμενο που δίνουμε αντιστοιχεί ένα κουπόνι. – Δίνοντας ένα κουπόνι μπορούμε να αποκτήσουμε ένα αντικείμενο στο παζάρι- Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να πάρουμε κάτι, μπορούμε να δώσουμε σε άλλον τα κουπόνια.

Πότε γίνεται το παζάρι;
Το ανταλλακτικό παζάρι θα γίνει το Σάββατο 2 Μαρτίου από τις 10 το πρωί ως τις 5 το απόγευμα. Καθ’ όλη την τελευταία εβδομάδα μπορείτε να φέρνετε αντικείμενα στα μέλη της Ομάδας και να προμηθεύεστε κουπόνια.
Παραλαβές θα γίνονται κάθε μέρα από τη Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου ως την Παρασκευή 1 Μαρτίου τα απογεύματα (17.00 μ.μ. – 20.00 μ.μ.) και το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου το πρωί.

Παιδικό Ανθολόγιο

Ανθολόγιο Παιδικής Λογοτεχνίας και Παράδοσης, σε ηλεκτρονική μορφή.

Η αρχική ταξινόμηση είναι ανά κατηγορία. Κάτω από τον τίτλο του κάθε κειμένου δηλώνεται η προέλευσή του.

Kαλημέρα, καληνύχτα
Φύση, χρόνος, εποχές