Γκόλ στη βία

Η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης, το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, η Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση, το Εθνικό Δίκτυο Αγωγής Τηλεόρασης και το European School Radio συνδιοργανώνουν την καμπάνια κοινωνικής ευθύνης «Βάλε το δικό σου ΓΚΟΛ ΣΤΗ ΒΙΑ» ενάντια στη βία στα γήπεδα.

ΚΛΙΚ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημοτικών σχολείων ( Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών, αλλά και ελληνόφωνων σχολικών μονάδων ή ελληνοφώνων μονάδων γλώσσας-πολιτισμού της Ομογένειας που λειτουργούν στο εξωτερικό.

Μπείτε στην Ιστοσελίδα

και βάλτε γκολ στη βία

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ

Κρι κρι ή αίγαγρος;

Ο Αίγαγρος θεωρείται πρόγονος της κατσίκας, αλλά είναι πιο μεγαλόσωμος. Φτάνει το 1,50 μ. μήκος και τα 80 κιλά σε βάρος. Αυτό όμως που τον κάνει ξεχωριστό είναι τα μεγάλα τοξοειδή κέρατά του που φτάνουν σε μήκος τα 1,20 μ. Σήμερα ο αίγαγρος απειλείται με εξαφάνιση καθώς τον κυνηγούν για το εκλεκτό του κρέας.

‘Οταν η βασίλισσα Αμαλία, γυναίκα του Όθωνα πήγε στην Κρήτη, είδε τα περήφανα αυτά ζώα να χοροπηδούν στις πλαγιές. Ρώτησε πώς τα λένε αλλά επειδή της ήταν δύσκολο να πει τη λέξη αίγαγρος τα είπε κρι κρι. Από τότε έχουν αυτή την ονομασία.