Το πέρασμα των νηπίων από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο είναι ένα σημαντικό και συχνά γεμάτο άγχος βήμα για τα παιδιά, παρόλο που δεν αλλάζουν βαθμίδα. Το Νηπιαγωγείο είναι για τα νήπια ένα μικρό σχολείο που τους γεμίζει ασφάλεια. Το Δημοτικό είναι ένα μεγάλο, αχανές σχολείο που τους προκαλεί ανασφάλεια. Πολλά παιδιά και μάλιστα διαφορετικών ηλικιών, πολλές τάξεις, τεράστιο προαύλιο, πολλοί εκπαιδευτικοί, διαφορετικές τουαλέτες κ.α. είναι κάποιες από τις σκέψεις των νηπίων.
Στην προσπάθειά μας να μειώσουμε το άγχος και να γίνει ομαλή η μετάβαση των νηπίων, επισκεφτήκαμε το όμορο Δημοτικό Σχολείο.
Επισκεφτήκαμε την Πρώτη τάξη. Μας υποδέχτηκε η δασκάλα η κυρία Σοφία και παρακολουθήσαμε το μάθημα της Γλώσσας. Μα τι ωραία που ξέρουν να διαβάζουν οι μαθητές της!
Συζητήσαμε με τα πρωτάκια και μάλιστα ανάμεσά τους βρήκαμε περσινούς μας φίλους. Πήραμε απαντήσεις σε πολλές απορίες για την Πρώτη τάξη και γενικά για το Δημοτικό.
Μας αποχαιρέτησαν με ένα όμορφο δωράκι! Ευχαριστούμε!!
Ξεναγηθήκαμε όμως και στους υπόλοιπους χώρους του Δημοτικού Σχολείου.
Γυρνώντας στο μικρό μας σχολείο συζητήσαμε με τις δασκάλες μας. Μας λύθηκαν όλες οι απορίες. Δεν μας τρομάζει πλέον τίποτα γιατί τίποτα δεν είναι άγνωστο, ξέρουμε τι θα συναντήσουμε.
-Τελικά κυρία μας άρεσε το Δημοτικό. Θα πάμε στην Πρώτη!!