Οκτώβρης των βροχών 2018….

Χαιρετήσαμε τον γλυκό μας το Σεπτέμβρη…..

γιατί ήρθε ο ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ  ο Σποριάς, ο Άι Δημήτρης ή  Τρυγομηνάς.

Το πιο σημαντικό δώρο του Οκτωβρίου στους γεωργούς είναι οι πολλές βροχές του, γι’ αυτό σε πολλά μέρη ονομάζεται “Βροχάρης”, αλλά και μήνας της σποράς.

Τον αναζητήσαμε ανάμεσα  στους 12 μήνες και τραγουδήσαμε τους δώδεκα μήνες αθλητές.

Συνεχίσαμε για τον τρύγο , με τραγούδια, παιχνίδια και κατασκευές.

Χρονική ακολουθία…

Ενώνω τις κουκκίδες από το ένα έως το δέκα και έτοιμο το καλαθάκι….

Εμπλουτισμός λεξιλογίου ,αντιστοίχιση λέξεων με μεγάλα και μικρά και  ψάχνω το ταίρι μου και ενώνω τις συλλαβές μιά για το κρασί και μία για το ξύδι.

και όλοι μαζί γίναμε και τραγουδήσαμε το γλυκό τσαμπί σταφύλι….

Μα το πιο ωραίο ήταν όταν κάναμε τους ΣΕΦ. Η καλύτερη σχολή CHEF είναι το σχολείο μας. Κι αν δεν μας πιστεύετε κοιτάξτε μας και καμαρώστε μας.

Φάγαμε μουσταλευριά με αγνά υλικά μα και μουστοκούλουρα που τα πλάσαμε με τα χεράκια μας  και τα ψήσαμε και μοσχομύρισε όλη η γειτονιά.

Πήγαμε και μία εκπαιδευτική εκδρομή στην Αχαΐα Κλάους  μαθαίνοντας την ιστορία της πόλης μας από πολύ παλιά.

Στη συνέχεια αφιερώσαμε τραγούδια , παιχνίδια εργασίες και κατασκευές για την ημέρα του παππού και της γιαγιάς .

Κάναμε και μια γωνιά παραδοσιακή και είπαμε παραμύθια όπως παλιά.

Ήρθε και η μέρα για τα ζωάκια όλης της γης και μιλήσαμε για αυτά και δημιουργήσαμε ατομικά και ομαδικά.

Αγαπάμε τα ζώα!!!!!!!!!Τα φροντίζουμε και τα προσέχουμε.

Φτάνοντας στο τέλος κι αυτής της εβδομάδας τιμήσαμε την παγκόσμια ημέρα των εκπαιδευτικών χαρίζοντας στους δασκάλους μας  ένα δωράκι-βραβείο. Νομίζουμε ότι το αξίζουν όλοι στο δικό μας το σχολειό.

Μετά από όλα αυτά τα θαυμαστά φάγαμε υγιεινά

μα θέλαμε και το γλύκισμα μας και είμαστε τυχεροί γιατί είχαμε γενέθλια του φίλου μας και συμμαθητή και Κεραστήκαμε μία υπέροχη τούρτα που ήταν νόστιμη πάρα πολύ .

Ζωγραφίσαμε και πλάσαμε με πλαστελίνη  έργα τέχνης μοναδικά…..

Και με το δέντρο της φιλίας σας χαιρετούμε

και τώρα που μάθαμε να γράφουμε το όνομα μας  σας το υπογράφουμε πως πάμε για άλλα πιο ωραία και θαυμαστά !!