Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία!!!!

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities) καθιερώθηκε το 1992 με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ και τιμάται κάθε χρόνο στις 3 Δεκεμβρίου.

Τα άτομα με ειδικές ανάγκες ζουν ανάμεσα μας.Κάποιοι είναι εξοικειωμένοι με αυτά κι  κάποιοι άλλοι όχι. Η ευαισθητοποίηση των παιδιών πρέπει να ξεκινά από πολύ μικρή ηλικία.Αφιερώσαμε λοιπόν τη μέρα αυτή σ΄αυτούς τους ανθρώπους  με διάφορες δραστηριότητες.Ήταν το λιγότερο που μπορούσαμε να κάνουμε.

Eίδαμε διάφορες φωτογραφίες που μας συγκίνησαν .

Παίξαμε παιχνίδια:

Αφής: Αναζητήσαμε τη χρήση του τηλεφώνου προσπαθώντας να καταλάβουμε με ποιο τρόπο γίνετε αυτό από ένα τυφλό άτομο.

Σε οδηγώ με τα μάτια μου: Τα παιδιά σε ζευγάρια. Το ένα παιδί δε βλέπει, με κλειστά μάτια και το άλλο παιδί ο οδηγός του.

Ζωγραφίζω με το στόμα: Τα παιδιά χωρίς να χρησιμοποιήσουν τα χέρια τους, παρά μόνο το στόμα ζωγραφίζουν με πινέλα και μαρκαδόρους.

Συζητάμε με τα παιδιά για το πως ένιωσαν κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών, ποια συναισθήματα τους δημιουργήθηκαν και αν δυσκολεύτηκαν?

Κάναμε νοηματική ……

Δημιουργούμε τις δικές μας αφίσες. Σύνθημά μας:ΕΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!

Παρακολουθήσαμε ένα εξαιρετικό βίντεο της Μαρίνας Ζαχαρία βασισμένο στο παραμύθι  με τίτλο :Η Αργύρω γελάει των Willis και Ross!!!!

«Τα άτομα με αναπηρία δε ζητάνε να γίνει η ζωή τους ευκολότερη. Ζητάνε να γίνει η ζωή τους ίση με τη δική μας»

Ένα σχολείο όπου θα είναι ορατά όλα τα παιδιά, ένα σχολείο που για να μας χωράει όλους θα πρέπει:

-Να φτιάξουμε διαδρόμους για παιδιά που δεν έχουν όραση.

-Να τοποθετήσουμε ράμπες για να μπορούν να ανεβαίνουν τα αμαξίδια μέσα στο σχολείο.

-Να φτιάξουμε ειδικές τουαλέτες.

-Να φτιάξουμε παιδική χαρά με ειδικές κούνιες και τσουλήθρες για όλους.

-Να αγοράσουμε παραμύθια γραμμένα στη γραφή Μπράιγ.

Να φτιάξουμε ασανσέρ για να ανεβαίνουν τα αμαξίδια.

-Να φτιάξουμε γυμναστήριο για όλους.

-Να βάλουμε τραπεζάκια στην τάξη και στην τραπεζαρία που έχουν θέσεις για τα αμαξίδια.

-Να φτιάξουμε γήπεδο του μπάσκετ με μπασκέτες χαμηλές για να φτάνουμε όλοι.

Η ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΗΡΙΑ!!!!!!!

2 σχόλια στο “Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία!!!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.