Στα μέσα του Νοέμβρη ξεκίνησαν τα μαθήματα εξ αποστάσεως.2020

Ο χρόνος σταμάτησε στα μέσα του Νοέμβρη για τα μαθήματα στο καλό μας το σχολείο και ξεκίνησαν τα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Πήραμε όλοι μια βαθιά ανάσα ,και αλλάξαμε ρότα γιατί ο άνεμος φύσηξε αλλιώς και εμείς σαν καλοί  καπεταναίοι με το πλήρωμα του έπρεπε το καράβι της γνώσης του Στρουμπείου να το κρατήσουμε γερό και δυνατό.

Δημιουργήθηκε η διαδικτυακή μας τάξη,μάθαμε πως πρέπει τώρα να λειτουργούμε με νέους κανόνες και τι να προσέχουμε στο διαδίκτυο .

Οι ώρες λειτουργίας πολύ δύσκολες μα όταν αγαπάς το σχολείο και έχεις όρεξη για δημιουργία όλα τα ξεπερνάς.

Τα νέα μας  θέματα πολλά και ενδιαφέροντα….

Μάθημα 18-11-2020 Τετάρτη -Καλωσόρισμα-κανόνες-Πολυτεχνείο-Ζωγράφος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΑΙΤΗΣ -Τενεκεδούπολη

Μάθημα 19-11-2020 Πέμπτη-Μαθαίνω το ΜΩΒ-Μαθαίνω το γράμμα Δ,δ

Μάθημα 20/11/2020 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: ΟΡΓΩΜΑ – ΣΠΟΡΑ

Μάθημα 23-11-2020 Δευτέρα ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΕΝΑ 1-ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ .

Μάθημα 24-11-2020 Τρίτη ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ-ΕΝΝΟΙΑ ΜΕΣΑ ΕΞΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΑ-ΠΑΡΑΜΥΘΙ

Μάθημα 25/11/2020 ΤΕΤΑΡΤΗ: ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΑ – ΣΤΡΟΥΜΠΕΙΟ & ΜΗΛΟ

Μάθημα 26-11-2020 Πέμπτη-Γέφυρες-Μουσική-Μουσικά όργανα.

ΜΑΘΗΜΑ 27-11-2020 Άγιος Ανδρέας-αρχαίο παιχνίδι-γράμμα Χ,χ

30-11-2020 Του Αγίου Ανδρέα -προστάτη και πολιούχο της πόλης μας.

ΜΑΘΗΜΑ 01/12/2020 ΤΡΙΤΗ:ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ -ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΥΟ (2)

Μάθημα 2-12-2020 Τετάρτη -Αποχαιρετισμός Φθινοπώρου-Τζουζέπε Αρτσιμπόλντο-Χειμώνας.

Μάθημα 3-12-2020 Πέμπτη-Ελιά δεντράκι ευλογημένο-Η ελιά μέσα από πίνακες ζωγραφικής -Πειράματα.Μέρος Α.

ΜΑΘΗΜΑ 4-12-2020 Η ελιά στη Μυθολογία και στη Λογοτεχνία – Γράμμα Ε,ε

ΜΑΘΗΜΑ 07/12/2020 ΔΕΥΤΕΡΑ: ΕΛΙΑ (ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ~ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ~ ΣΑΠΩΝΟΠΟΙΗΣΗ) & (ΥΔΡΟΛΟΓΙΚΟΣ) ΚΥΚΛΟΣ ΝΕΡΟΥ

Mάθημα 8-12-2020 -Ο κύκλος του Νερού-3 φυσικές καταστάσεις του-Πειράματα-Χρησιμότητα-Λειψυδρία-Εξοικονόμηση νερού.

ΜΑΘΗΜΑ 9-12-2020 Τετάρτη Το σώμα μου Μέρος Πρώτο-Γράμμα Γ,γ

Μάθημα 10-12-2020 Αφιέρωμα στην Παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία.Μαθαίνω τον αριθμό τρία 3.

ΜΑΘΗΜΑ 11/12/2020 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: UNICEF

ΜΑΘΗΜΑ 14-12-2020 Οι 5 αισθήσεις-Εσωτερικά όργανα του σώματος

ΜΑΘΗΜΑ 15/12/2020 ΤΡΙΤΗ: ΧΕΙΜΩΝΑΣ-χειμέρια νάρκη,ζώα του πάγου,αθλήματα.

Μάθημα 16-12-2020 Τα Συναισθήματα μας …..Και πράξεις αγάπης-Μαθαίνω το Κ,κ!!!!

ΜΑΘΗΜΑ 17-12-2020 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ-ΕΘΙΜΑ -Η ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ

Μάθημα 18/12/2020 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: ΑΗ-ΒΑΣΙΛΗΣ

Με όλες τις εργασίες που μπόρεσαν να  μας στείλουν κάποιοι μαθητές μας   δημιουργήθηκε το παρακάτω βίντεο

και ας ελπίσουμε πως ο υπόλοιπος Χειμώνας θα μας βρεί ξανά αγκαλιασμένους στις τάξεις μας……

Γνωρίσαμε εξ αποστάσεως  την γλυκιά κυρία Αθηνά   την ψυχολόγο του σχολείου μας και χαρήκαμε  πάρα πολύ.

Στις 21-12-2020 έγινε η εξαποστάσεως γιορτούλα με όχημα το διαδίκτυο!!!!!!

Ετοιμάσαμε την πρόσκληση και το πρόγραμμα της μιας αλλιώτικης γιορτής και στάλθηκε στους γονείς…..

Περάσαμε υπέροχα……τραγουδήσαμε,γελάσαμε ,απαγγείλαμε ,παίξαμε!!!!

και συνεχίσαμε για άλλες δύο ημέρες με …..

ΜΑΘΗΜΑ 22-12-2020 ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ 23/12/2020 ΤΕΤΑΡΤΗ: ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Αυτή την ημέρα τα παιδιά πήραν το ρόλο του παρουσιαστή και πρότειναν στους συμμαθητές τους ωραίες καρτούλες τρισδιάστατες -όμορφες κατασκευές χιονόμπαλας ,καραβάκια χαρτοδιπλωτική, Ημερολόγια ,νόστιμες συνταγές και έγινε και αφήγηση παραμυθιού  κα.

και μία υπέροχη κάρτα έκπληξη με ευχές για την κυρία

πόσο μας συγκινήσατε…μπράβο Στρουμπειάκια είστε καταπληκτικά…..

Στη διάρκεια αυτού του τελευταίου μαθήματος κάναμε μία προσπάθεια να συνδεθούμε με τον Αη Βασίλη online από τον Μύλο των Ξωτικών αλλά υπήρχε μεγάλη αναμονή.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε και σεις να κάνετε την προσπάθεια σας και ευχόμαστε να σταθείτε τυχεροί.

Στον παρακάτω σύνδεσμο οι μαθητές Δημοτικών και Νηπιαγωγείων στέλνουν την αγάπη τους και τις ευχές τους στο ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό των νοσοκομείων και στους ασθενείς που περνούν δύσκολα αυτή την περίοδο.

Συμμετείχαμε και μεις στην παραπάνω δράση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων «Τα σχολεία στέλνουν μήνυμα αγάπης», και στείλαμε τις ευχές μας για υγεία -αγάπη-δύναμη-ειρήνη σε όλους τους ανθρώπους  που θα περάσουν τις γιορτινές ημέρες μέσα στα νοσοκομεία. Καλά χριστούγεννα γρήγορη ανάρρωση και  καλή χρονιά!

και λάβαμε το εμαιλ.

Αγαπητέ/ή 15nipat,

H κάρτα σου, “Τα μικρά Στρουμπειάκια του 15ου Νηπιαγωγείου Πατρών εύχονται Υγεία-αγάπη, ειρήνη,για Καλά Χριστούγεννα και Καλή χρονιά!!!” δημοσιεύτηκε στο gallery.sch.gr.

Αγαπητέ/ή 15nipat,

H κάρτα σου, “Από την Έφη από το 15ο Νηπιαγωγείο Πατρών Καλά Χριστούγεννα.” δημοσιεύτηκε στο gallery.sch.gr.

Σας στέλνουμε την αγάπη μας και πολλές θερμές ευχές για Καλά Χριστούγεννα με υγεία και η Νέα Χρονιά να μας βρεί κοντά σε σχολεία ανοιχτά.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τα λατρεμένα μας παιδάκια  που με την δίψα τους για μάθηση μας δίναν δύναμη στο διάστημα αυτό της εξαποστάσεως εκπαίδευσης.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους αξιαγάπητους γονείς για την στήριξη ,την άψογη συνεργασία και την υπομονή τους .

Ένα μεγάλο μπράβο στο διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας που ξεπέρασε τους ευατούς του για άλλη μία φορά προκειμένου να γίνει όσο το δυνατό πιο ευχάριστη για τα παιδιά η εξ αποστάσεως διδασκαλία.

Και τέλος ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους τους γνωστούς και άγνωστους εξαιρετικούς συναδέλφους οι οποίοι μοιράστηκαν τον κόπο τους , την έμπνευση τους και την δουλειά τους απλόχερα  με όλους μας και στάθηκαν πολύτιμος οδηγός στη δημιουργία των μαθημάτων σε καθημερινή βάση!!!!

ΥΓΕΙΑ-ΑΓΑΠΗ-ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ-ΕΙΡΗΝΗ-ΔΥΝΑΜΗ-ΧΑΡΑ-ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ- ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΚΑΙ ΤΥΧΕΡΗ Η ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!.

Ο παρακάτω σύνδεσμος δημιουργήθηκε προκειμένου τα Στρουμπειάκια να ανταλάξουν ευχές ……….

Αν θέλετε μπορείτε να γράψετε και σεις

Η λειτουργία του είναι απλή. Πατάω το ροζ + κάτω δεξιά ,εμφανίζεται ένα πλαίσιο γράφω στον τίτλο το όνομα μου ,γράφω την ευχή μου , ανεβάζω την εικόνα ή το σύνδεσμο και αποθηκεύεται μόνο του.

Σας ευχαριστούμε!!!!!!!!!!!!