Ένα υπέροχο ,μαγικό ,πολύχρωμο ταξίδι στη χώρα των μεγάλων ζωγράφων μέσα από το Ewnning φτάνει σιγά -σιγά στο τέλος του.

Δημιουργήσαμε ένα βίντεο για να θυμηθούμε τις πιο ωραίες μας στιγμές και να κάνουμε με αυτό τον τρόπο την παρουσίαση του προγράμματος μας λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών του covid-19 που μας επιβάλει αποστάσεις.

Πως όμως να χωρέσεις τόσες δράσεις  μέσα σε λίγα λεπτά!!!

Είναι και τόσα άλλα που δύσκολα  καταγράφεις ,στιγμές ,λόγια,εκφράσεις,χαμόγελα,γέλια,αγκαλιές,που ζήσαμε που θα τα φυλάμε μέσα στην καρδιά μας ,εκπαιδευτικοί και μαθητές.

Πέρασε ο καιρός,ξεπεράσαμε κάθε δυσκολία και ήρθε η στιγμή της αξιολόγησης.

Τα παιδιά κατέγραψαν μόνο θετικά συναισθήματα …………..

όπως και οι εκπαιδευτικοί για την έκβαση του έργου.Σας παρουσιάζουμε τα αποτελέσματα της αξιολόγησης του έργου από τους εκπαιδευτικούς όλων των συνεργαζόμενων σχολείων σε ένα συννεφόλεξο

Οι στόχοι μας ήταν πολύ σημαντικοί

Στόχοι του προγράμματος

Να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν υλικά με φαντασία και τεχνικές για να δημιουργήσουν πρωτότυπα έργα.
Να αναγνωρίζουν είδη γραμμών, χρώματα, να συνθέτουν μορφές και σχήματα στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης.
Να δημιουργούν εικαστικές αναπαραστάσεις δύο και τριών διαστάσεων χρησιμοποιώντας τις εμπειρίες, γνώσεις, συναισθήματα και τη φαντασία τους ατομικά και ομαδικά.
Να ανταλλάξουν ιδέες και να συνεργαστούν.
Να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν διαφορετικά είδη έργων και ζωγράφων.
Να χρησιμοποιούν τον προφορικό τους λόγο εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιό τους ανάλογα.
Να παρατηρούν, να περιγράφουν και να εκφράζουν σκέψεις και απόψεις για έργα τέχνης και να αντιλαμβάνονται ότι αυτά εκτίθενται σε ειδικούς χώρους.
Να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τις Τ.Π.Ε παράγοντας πολυτροπικά έργα.
Να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν μέσω Τ.Π.Ε. για την παραγωγή κοινού έργου.

Πετύχαμε αυτούς και πάνω από όλα χαρήκαμε την επικοινωνία και γεμάτο έμπνευση δημιουργία και συνεργασία.

Αυτά που μόνο το etwinning ξέρει τον τρόπο να στα προσφέρει.

Περιμένουμε με ανυπομονησία και την αξιολόγηση από τους γονείς.

Δες τε λοιπόν τα παρακάτω ψηφιακά εργαλεία ,

ένα βίντεο να θυμηθείτε και να ταξιδέψετε νοερά μέσα από τις δράσεις μας.

και μια  διαδραστική αφίσα που πατώντας  στους αριθμούς και τα γράμματα  θα δείτε βίντεο και ζωγραφιές από τα έργα των παιδιών.

και στο τέλος αξιολογήστε μας συμπληρώνοντας το παρακάτω ερωτηματολόγιο.Σας ευχαριστούμε.

Ευχαριστούμε  θερμά όλους τους συνταξιδιώτες μας παιδιά και εκπαιδευτικούς από 20 σχολεία από άκρη σε άκρη της Ελλάδας.

Αλλά και τους γονείς για τη συνεργασία και τη βοήθεια σας  σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος !

Και μην ξεχνάτε αυτό που όλοι οι ζωγράφοι υποστηρίζουν πως τα παιδιά ζωγραφίζουν με ένα τρόπο μοναδικό που όλοι οι μεγάλοι ζηλεύουν.

Ας παραμείνουμε λοιπόν παιδιά ,μπορούμε???

2 σχόλια στο “Ολοκλήρωση και αξιολόγηση του προγράμματος etwinnning :H παρέα των ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων 2020.

1. Μπράβο σας!Χαίρομαι πραγματικά να είμαστε συνεργάτες.Καλό καλοκαίρι από Ρέθυμνο, με αγάπη Σταματία Γερονάτσιου.

• Σας ευχαριστούμε Σταματία και Άννα για άλλη μία χρονιά για την υπέροχη συνεργασία και την τιμή να μας συμπεριλαμβάνετε ως συνεργάτες στα έργα της καρδιάς σας. Αγαπάμε Κρήτη και Χανιά!!!

Τα σχόλια είναι κλειστά.